Playlisty Akce
Reklama

F Fall Out Boy biografie

Biografie

Kapela vznikla v roce 2001 díky přátelům Peteovi Wentzovi a Joemu Trohmanovi. Wentz byl viditelně fixován na poměrně malou hardcore punkovou scénu Chicaga 90. let, stejně tak jako na metalcore kapelu Arma Angelus a političtější Racetraitor, s ubývajícím nadšením pro tuto hudbu začal z jeho rukou vznikat pop punk. Trohman následně náhodou potkal Patricka Stumpa, který v té době bubnoval v kapele Xgrinding processX, který viděl příležitost zkusit si zahrát s místní hardrocore celebritou Wentzem a odkázal Trohmana na svou stránku na MP3.com, kde měl nahrané akustické nahrávky se svým zpěvem. Do kapely se ovšem dostal na pozici akustické kytary a bubeníka zastal Andy Hurley.

První veřejné vystoupení proběhlo na DePaul University společně s dalšími kapelami jako Stilwell. Tou dobou se začalo debatovat o jméně kapely, kde z vytvořeného seznamu zvítězilo jméno fiktivní postavy ze Simpsonových Fall Out Boy. Pod tímto názvem odehráli druhé vystoupení na illinoiské univerzitě spolu s The Killing Tree.

Kapelou prošlo několik nových členů včetně bubeníka Mikea Pareskuwicza nebo kytaristy T.J. "Racine" Kunasche. Po debatě s vlastníkem Uprising Records se členové rozhodli dát kapelu na nový level, tím začala propagace v sociálních médiích. Objevila se i touha vydat album, což vedlo k psaní dalších písní, ty měla kapela doposud tři. Během dvou dní vzniklo mini-LP Fall Out Boy's Evening Out with Your Girlfriend, ona uspěchanost ovšem kapelu nijak nenaplnila.

Bylo domluveno dvou týdenní turné s kapelou Spitalfield, které zapříčinilo vyhazov Pareskuwicze, který nebyl schopen se na tuto dobu uvolnit z práce. Na post kytaristy se dostal Brandon Hamm a na bubny Chris Envy z rozpuštěné kapely Showoff, oba ovšem odešli ještě před zahájení turné. Poté kapela začala obcházet punk popové labely, aby se mohla dát do nahrávání plnohodnotné debutové desky. Nakonec si je vzala pod křídla Rushmore. V té době se Pete začal cítit jako páté kolo u vozu, co se psaní textů týče a plánoval odchod, což mu vymluvil Patrick.

Album Take This to Your Grave vyšlo v květnu 2003, které rozšířilo jejich fanouškovskou základnu a bylo kladně přijato veřejností. V létě vystoupili na Warped Tour. V Billboard 200 ovšem zabodovalo až EP My Heart Will Always Be the B-Side to My Tongue

Následovalo nahrávání v Kalifornii, kde v květnu 2005 vzniklo album From Under the Cork Tree. Poprvé měl všechnu hudbu na svědomí Patrick a texty Pete. Dva týdny před natáčením vznikl hlavní singl Sugar, We're Goin Down, který se dostal na osmé místo žebříčku US Billboard Hot 100.

V únoru 2005 přišlo psychické zhroucení Wentze s pokusem o sebevraždu. Po předávkování prášky proti úzkosti byl převezen do nemocnice a následně odjel do Wilmette ke svým rodičům. Po zotavení se stal mediálně nejviditelnějším členem kapely, napomohl tomu rozhovor pro tisk o tématech sebevraždy, únik nahých fotek na internet v roce 2006 a vztah s popovou zpěvačkou Ashley Simpson.

Po dvou měsíční pauze od koncertování se kapela vrátila do studia a začala chystat album Infinity on High, ve kterém se začaly mísit vlivy funku, R&B, a flamenca. Magazín Billboard okomentoval tuto změnu jako odsunutí se od hardcore punkových kořenů a směrování k pop punku. I tak se album vyšplhalo na první místa v prodejnosti a debutovalo na prvním místě žebříčku Billboard 200. Úspěchům se pyšnil i první singl The Carpal Tunnel of Love následovaný druhém neméně úspěšným This Ain't a Scene, It's an Arms Race.

Během natáčení čtvrtého alba se kapela rozhodla snížit veřejnou publicitu. Práce ztížilo Peteho braní LSD, které se podepsalo v tvorbě textů. Později se vyjádřil s tím, že ho bral nejméně padesátkrát a nebýt Patricka, kterého jeho chování rozčilovalo, by ho zřejmě v srpnu 2008 brát nepřestal. Album Folie à Deux vyšlo v prosinci 2008 podpořené virální kampaní během srpna 2008 inspirované Velkým bratrem z knihy George Orwella 1984. Turné Believers Never Die Tour Part Deux mělo stanovené termíny po USA a Kanadě. Následovala pauza, která odstartovala spekulace o tom, co s kapelou bude.

Začátky přestávky byly těžké. Stump výrazně ztloustl a opustil image kapely ve stylu emo. Bubeník Andy Hurley si prošel těžkými depresemi a Went se rozvedl se svou manželkou Ashley Simpson, po kterém následoval návrat k terapii. Špatné časy vystřídaly i vedlejší projekty. Stump nahrál album Soul Punk, které si sám napsal, nahrát i produkoval, oženil se s dlouholetou přítelkyní a shodil přes šedesát liber. Wentz založil v létě 2010 elektronické duo Black Cards spolu s vokalistkou Bebe Rexhou, s kterou vydal jeden singl. Po jejím odchodu se připojil Spencer Peterson, EP Use Your Disillusion vyšlo 2012. Mimo hudbu Pete napsal novelu Gray, na které pracoval šest let a začal se objevovat v show Best Ink. Hurley vystřídal během tří let několik kapel, kde bubnoval, pokračoval ve vedení svého labelu, Fuck City, a s Trohmanem spojil síly v heavy metalové kapele The Damned Things.

Poprvé po přestávce se Stump a Wentz sešli začátkem roku 2012. První singl ovšem vychází až v roce 2013 pod názvem My Songs Know What You Did in the Dark (Light Em Up), který vrátil kapelu na výsluní umístěním na třináctém místě žebříčku Billboard Hot 100.

2. června 2014 Wentz promluvil o tvorbě nové hudby. 8. září 2014 měla na BBC Radio 1 premiéru písnička Centuries. Navíc se kapela podílela na písni Back to Earth z alba Stevea Aokiho a na soundtracku k animovanému filmu Velká šestka (Big Hero 6), odkud pochází singl Immortals

Šesté studiové album American Beauty/American Psycho vyšlo 20. ledna 2015 a stalo se třetím albem kapely, které zabralo první místo v prodejnosti. 23. října 2013 vyšlo remixové album Make America Psycho Again

Další album bylo oznámeno na 15. září 2017 s názvem M A N I A a byl vypuštěn singl Young and Menace. Po naplánování termínů pro turné Mania Tour bylo ohlášeno, že se vydání CD přesouvá na 19. ledna 2018 pro nespokojenost kapely s výsledky práce.

V srpnu 2018 vyšlo EP Lake Effect Kid obsahující verzi dema písně stejného jména z mixtapu nahraného v roce 2008 CitizensFOB Mixtape: Welcome to the New Administration. Později 7. prosince 2018 byla kapela nominována na svou druhou Grammy za Nejlepší rockové album, jednalo se tak o první nominaci v rozmezí dvanácti let.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

28.02.2019 - 22:13 DevilDan ubral -20 znaků
19.01.2019 - 14:48 DevilDan přidal 6409 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.