Playlisty Akce
Reklama

J Elton John biografie

Biografie

Reginald Kenneth Dwight se narodil 25. března 1947 jako syn Stanley Dwighta, poručíka v Royal Air Force, a Sheily Eileen v Pinneru. Od útlého věku hrál na babiččin klavír, na který později začal brát lekce, což ho dostalo ke studiu hudby na Royal Academy of Music v Londýně. Jak sám přiznává, užíval si hlavně skladby od Frédérica Chopina a Johanna Sebastiana Bacha.

Ve 14 letech se jeho rodiče rozvedli, což tolik neměnilo situaci, protože John byl i tak vychováván hlavně matkou a babičkou, kdy otec nejevil o svého syna přílišný zájem. Matka se poté vdala za místního malíře, Freda Farebrothera, který se jako nevlastní otec staral a zajímal.

V 15 letech se Reginald díky rodičům stal víkendovým klavíristou v místní hospodě, Northwood Hills Hotel, kde ho znali jednoduše jako Reggieho a hrával písně od Jima Reevese a Raye Charlese, stejně tak jako své vlastní.

V roce 1962 vznikla kapela Bluesology, s kterou Dwight objížděl hospody a v polovině 60. let dělala předskokana kapelám Isley Brothers, Major Lance and Patti LaBelle and the Bluebelles. V roce 1966 se stala přeskokanem zpěváka Long John Baldry a 16x si zahrála v Marquee Club.

V roce 1967 Reginald odpověděl na inzerát v časopisu New Musical Express umístěný Rayem Williamsem, který hledal nové talenty. V té době se mu do rukou dostaly texty Bernieho Taupina, který odpověděl na stejný inzerát. Tak vznikly první demonahrávky, z nichž úplně první měla název Scarecrow které poslal Taupinovi, čímž začala dlouholetá spolupráce. O šest měsíců později si Reginald změnil jméno na Elton John podle dvou hudebníků z Bluesology, saxofonistovi Eltonu Deanovi, a vokalistovi Long John Baldrym. Úředně si jméno nechal změnit 7. ledna 1972.

Duo Elton John a Bernie Taupin se v roce 1968 přidali k DJM Records Dicka Jamese jako textaři a po dobu dvou let psali materiál pro jiné umělce včetně Rogera Cooka a Lulu. Na radu hudebního vydavatele Stevea Browna vznikla první debutová nahrávka Eltona, I've Been Loving You následovaná skladbou Lady Samantha a albem Empty Sky. V dubnu 1970 vyšlo album Elton John s průlomovou skladbou Your Song. Úspěchy alba i singlu ihned následoval úplně první a nemálo úspěšný koncert v klubu Troubadour v Los Angeles. V říjnu 1970 poté vyšlo koncepční album Tumbleweed Connection a záznam živého vysílání z A&R Studios na albu 17-11-70.

Krom vlastních alb napsali John a Taupin soundtrack k filmu Friends a poté album Madman Across the Water, které ve Státech dosáhlo na osmou příčku a pochází z něj singl Tiny Dancer nebo Levon. Prvním albem na první americké příčce se stalo Honky Château vydané v roce 1972 spolu s hity Rocket Man a Honky Cat.

Dalším úspěchem bylo album Don't Shoot Me I'm Only the Piano Player, které se na první příčce umístilo nejen v Americe ale i v Británii, Austrálii a dalších zemích. Crocodile Rock se umístil na první příčce amerického Billboard Hot 100 a singl Daniel na místě druhém. V říjnu 1973 vyšlo Goodbye Yellow Brick Road, které se dva měsíce drželo na prvním místě a dalo Johnovi nálepku glam rockové hvězdy.

V roce 1974 John založil vlastní label The Rocket Record Company, pod kterým vydali svá alba Neil Sedaka nebo Kiki Dee, s kterou John spolupracoval. Místo vydávání pod svým se Elton rozhodl přijmout osmi milionový kontrakt u MCA, pod kterým jako první vyšlo Elton John's Greatest Hits. Ve stejném roce Elton spolupracoval s Johnem Lennonem na cover verzi písně Lucy in the Sky with Diamonds a objevil se na Lennonově Whatever Gets You thru the Night.

Sedm týdnů na vrcholku hitparád se drželo autobiografické album z roku 1975 Captain Fantastic and the Brown Dirt Cowboy. Elton na něm odhalil svou nejednozanačnou osobnost a popsal své hudební začátky. Následovalo rockovější Rock of the Westies, kde koncerty doprovázel kostým z pštrosích per, kostým sochy svobody nebo Mozarta. V tatáž roce získal hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

V roce 1976 vydal Here and There se záznamem koncertu v Londýně a studiové Blue Moves, z něhož největší úspěch zaznamenal duet s Kiki Dee Don't Go Breaking My Heart.

V listopadu 1977 si Elton dal pauzu od vystupování a spolu s novým textařem, Gary Osbornem, vydal album A Single Man, které nevyplodilo žádný top hit. Ještě slabšího ohlasu se poté dostalo albu Victim of Love s disco prvky. V roce 1979 se dal znovu dohromady s Taupinem, který do té doby skládal jiným, a vydali album 21 at 33, z nějž pochází singl Little Jeannie, který se po čtyřech letech znovu dostal na vyšší příčku hitparád.

Ve stejné době, kdy se nahrávalo předchozí album, bylo nahráno i The Fox vydané v roce 1981. Do hudebních žebříčků se Elton vrátil až s albem Too Low for Zero obsahujícím singl I'm Still Standing. Krom toho si vyzkoušel manželství a na tři roky se oženil s blízkou kamarádkou Renate Blauel.

V roce 1985 byl jedním z mnoha vystupujících na Live Aid na Wembley Stadium a vydal album Breaking Hearts. V roce 1988 vyprodal Madison Square Garden. A během 80. let zaplavoval hudební éter dalšími hity včetně singlu Nikita.

V roce 1990 zaznamenal velký úspěch singl Sacrifice z alba Sleeping with the Past, které se šest týdnů udrželo na vrcholku. V roce 1992 vyšlo album The One se stejnojmenným singlem a kolaborací s Ericem Claptonem v singlu Runaway Train.

Spolu s Alanem Ricem napsal Elton v roce 1994 písně pro animovaný film Lví král (LionKing), které byly nominovány na ceny Akademie a tři i vyhrály. Can You Feel the Love Tonight obdržela téže cenu Grammy. Ve stejném roce byl Elton uveden do Rock and rollové síně slávy. O rok později vydává album Made in England pojednávající o jeho životě. Hlavním singlem se stala píseň Believe.

V prosinci 1996 vyšel Eltonův duet s Luciano Pavarottim, Live Like Horses, a kompilace hitů s názvem Lovesongs.

Začátkem září 1977 Elton kontaktoval Taupina s prosbou o přepsání textu k písni Candle in the Wind na počet princezny Diany, která v tomto roce zemřela a byla Eltonovou blízkou přítelkyní. Na jejím pohřbu 6. září 1997 ve Westminster Abbey zazněla nová verze živě. 15. září se Elton objevil na charitativním koncertě Music for Montserrat a v listopadu nahrál charitativní singl Perfect Day.

V muzikálovém světě si zatím svou premiéru odbyl The Lion King musical debutující na Brodwayi v roce 1997. Mimo něj John napsal hudbu i pro Disneyho muzikál Aida s texty Tima Ricea, ten byl uveden v roce 1999.

Rok 2001 se stal mezníkem, kdy Elton přestal vystupoval ve svých videích. Takže v This Train Don't Stop There Anymore se jako mladý Elton objevil zpěvák Justin Timberlake a v I Want Love Robert Downey, Jr.. V roce 2005 byl uveden muzikál Billy Elliot the Musical, který Elton napsal s Lee Hallem. V roce 2006 přišel muzikálový projekt s Bernie Taupinem, Lestat: The Musical.

V březnu 2007 vyšlo Elton 60 – Live at Madison Square Garden, záznam z koncetu na Eltonovy 60. narozeniny a v 17 různých variací přišlo kompilační album Rocket Man – Number One.

V roce 2009 Elton přijal pozvání Jerry Cantrella ke spolupráci s kapelou Alice in Chains, kde zahrál na klavír ve skladbě Black Gives Way to Blue. Na 52. ročníku předávání cen Grammy v roce 2010 zazpíval duet s Lady Gaga a 19. října 2010 vydal album The Union ve spolupráci se zpěvákem Leonem Russellem.

V únoru 2013 si na 55. ročníku cen Grammy střihl duet s Edem Sheeranem a později spolupracoval s kapelou Queens of the Stone Age na jejich šestém albu. V září 2013 vydal 31. album The Diving Board. 5. února 2016 vychází Wonderful Crazy Night za produkce T-Bone Burnetta stejně jako album předešlé.

26. ledna 2017 bylo oznámeno, že pracuje na muzikálové verzi novely The Devil Wears Prada. V červnu se objevil v dokumentu The American Epic Sessions, pro který napsal píseň Two Fingers of Whiskey.

24. ledna 2018 bylo oznámeno, že si Elton dává pauzu od koncertování rozlučkovým koncertem v Allentownu. Důvodem byla touha trávit více času se svými dětmi a manželem, Davidem Furnishem, s kterým se v roce 2014 vzali a vychovávají spolu dva syny, které jim odnosila náhradní matka.

V květnu 2019 vyšel biografický film Rocket Man mapující Eltonovo dětství a život do 80. let v hlavní roli s Taronem Egertonem, kde se sám Elton podílel na produkci. V říjnu 2019 vydal první oficiální autobiografii.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

10.06.2019 - 00:01 DevilDan přidal 8603 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.