Playlisty Akce
Reklama

G Ellie Goulding biografie

Biografie

Elena Jane Goulding se narodila v Herefordu a vyrůstala v Lyonshall, malé vesničce blízko Kingtonu, Herefordshire jako druhé ze čtyř dětí. V devíti letech začala hrát na klarinet a ve čtrnácti se začala učit na kytaru. Chodila na Lady Hawkins' High School a v patnácti letech začala psát vlastní texty.

V červenci 2009 Ellie podepsala smlouvu s Polydor Records, každopádně její debut Under the Sheets vyšel pod nezávislým labelem Neon Gold Records. V Británii se single vyšplhal na 53. místo singlové hitparády.

První album přišlo v březnu 2010 pod názvem Lights a ihned obsáhlo první příčku britského žebříčku alb, v Irsku se dostalo na 6. místo. V srpnu následovalo EP Run into the Light obsahující remixy písní z debutového alba. V listopadu 2010 bylo album převydáno jako Bright Lights spolu s šesti novými písněmi.

Na podporu alba vyjela na turné a předskakovala kapele Passion Pit v březnu 2010 a následně Johnu Mayerovi na jeho květnovém turné po Británii. Kromě vlastního turné se zúčastnila festivalů jako Dot to Dot Festival, Glastonbury Festival 2010 nebo na iTunes Festival 2010, z kterého vzniklo zpěvaččino první živé EP.

V srpnu a září 2010 vyjela na turné spolu s U2 v rámci jejich turné U2 360 Tour. V dubnu 2011 vystoupila na Coachella Valley Music and Arts Festival. Ve stejném roce nahrála Summit s umělcem Skrillexem pro jeho album "Bangarang".

V roce 2012 se její hlas objevil ve skladbách Fall into the Sky DJe Zedda a I Need Your Love od Calvina Harrise. 10. července 2012 na svůj SoundCloud profil přidala cover verzi písně Hanging On původně od Active Child spolu s informacemi o novém albu.

Prvním singlem se stala skladba Anything Could Happen vydaná 21. srpna. 19. listopadu vyšel spolu s klipem druhý singl, Figure 8. Samotné album s názvem Halcyon vyšlo 5. října 2012. Mimo to nahrála soundtrackovou píseň Bittersweet pro finální díl Twilight Sagy The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2.

5. července 2013 Digital Spy ohlásil reedici alba pod názvem Halcyon Days obsahující nové skladby včetně Burn. Album vyšlo 23. srpna 2013, 9. září vypustila Ellie do světa klip k písni How Long Will I Love You, která se stala soundtrackem k filmu Lásky čas (About Time). Do výčtu soundtrackových písní si následně přidala ještě Mirror pro The Hunger Games: Catching Fire a Beating Heart, která zazněla ve filmu Divergence (Divergent) na motivy knihy stejného jména.

V listopadu 2014 sama zpěvačka oznámila, že se zaměří na tvorbu třetího alba, začátkem roku 2015 vtrhla do éteru skladba Love Me like You Do natočená pro film Padesát odstínů šedi (Fifty Shades of Grey). Singl zaznamenal komerční úspěch a udržel se čtyři týdny na vrcholu singlové hitparády a to nejen v Británii ale třeba i v Austrálii nebo v Německu.

V lednu 2015 spojila síly s elektronickým duem Major Lazor a Tarrusem Rileyem ve skladbě Powerful a vidět ji bylo možné v klipu Taylor Swift k písni "Bad Blood", který vyšel v květnu 2015. 5. září 2015 odhalila na iHeartRadio nový singl z alba On My Mind. Delirium na trh přišlo 6. listopadu 2015.

19. srpna 2016 Ellie zazářila v dalším filmovém hitu, tentokrát byla přizvána k pokračování série o Bridget Jones s názvem Dítě Bridget Jonesové (Bridget Jones's Baby), kam natočila skladbu Still Falling For You. Následovala spolupráce s Kygem ve společném hitu First Time. Další hvězdná spolupráce ji čekala s Diplem a Swae Leem ve společném Next To Me vydaným 24. října 2018.

1. ledna 2019 přišla zpráva od The Guardian, že Ellie pracuje na čtvrté studiové desce, z níž první ochutnávka přišla 1. března v podobě Flux a 12. dubna hudební éter ovládla Sixteen. 26. června přišla na svět spolupráce s rapperem Juice Wrld, Hate Me, 13. března 2020 přibyla další kolaborace, tentokrát s umělcem Blackbear ve skladbě Worry About Me. Vydání desky Brightest Blue bylo na základě pandemie Covid-19 nakonec přesunuto z 17. června na 5. července 2020.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

17.07.2020 - 16:24 DevilDan přidal 298 znaků
21.05.2019 - 01:47 DevilDan přidal 3843 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.