Playlisty Akce
Reklama

E Elán biografie

Biografie

Elán - slovenská hudební skupina; Elán vznikl v roce 1968, kdy jej založil Vašo Patejdl, a v první polovině 80. let se vypracoval na jednu z předních skupin populární hudby. Snad i ti největší odpůrci Elánu znají hity “Stužková”, “Kočka”, “Neviem byť sám" a v neposlední řadě "Voda, čo ma drží nad vodou". Za svoji dosavadní kariéru vydal Elán již na 30 alb.

Podobně jako mnoho skupin, i Elán zažil personální změny. Současnou sestavu tvoří: Vašo Patejdl (klávesy, zpěv), frontman Jožo Ráž (sólový zpěv, baskytara), Jano Baláž (kytara, zpěv), Boris Brna (bicí), Henry Tóth (kytara), Ľubo Horňák (klávesy) a Peter Farnbauer (kytara, basová kytara).

Jak již bylo zmíněno, vše začalo roku 1968, kdy spolu pár mladíků zakládá kapelu a zkouší hrát. Elán hraje několik hodin denně a nemíní přestat...

V 70. letech se jeho domovem stávají kluby a zábavy. Kapela neustále hraje a dokonce čím dál hlasitěji. Jen co poprvé zpívá píseň "Kaskadér", odsuzuje se k úspěchu; Bratislavská lyra je jistá.

Prvním albem je Osmy svetadiel, který vychází až v roce 1981.

Postupně však jeden hit střídá druhý a Elán získává nejrůznější ocenění a pomalu nestíhá počítat Zlaté slavíky. Kluby a zábavy se mění na přeplněné sportovní stadiony. Spolu s počtem vydaných alb se také stupňuje sláva Elánu.

V červnu 1999 se však Jožo Ráž a jeho motorka střetává s automobilem nepozorného německého řidiče. V tu chvíli se zastavuje čas a čeští i slovenští fanoušci prosí Joža, aby to nevzdával. Hovoří a spekuluje se tak o konci skupiny. Stává se však pro mnohé zázrak a Elán se vrací na pódia.

V roce 2001 slaví 20 let profesionální kariéry, znovu se schází dohromady a ohlašuje přípravu nové desky.

Jako první a doposud jediná domácí skupina zdolává Elán svým Megakoncertem Letnou. V jeden den tak na jednom místě zní hlasy více než 80ti tisíc fanoušků. Elán vyprodává i další koncerty, a to dokonce newyorskou Carnegie Hall, čímž se jméno skupiny Elán zapisuje do světových dějin vedle takových formátů, jako jsou Beatles, Doors nebo Rolling Stones. Z tohoto koncertu vychází v roce 2007 (zatím poslední) album Elán Unplugged, Carnegie Hall, New York, obsahující 14 písní a bonus v podobě videodokumentu.

Elán nadále koncertuje; po Kanadě, Jihoafrické republice a Austrálii. V roce 2008 následuje šňůra vyprodaných koncertů v Čechách, na Moravě i na Slovensku.

Na letošní rok (2009) skupina turné neplánuje, ale pár jednotlivých vystoupení se fanoušci dočkají.

Zpracoval: danielson;
Historie úprav

13.11.2009 - 00:00 danielson přidal 2556 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.