Playlisty Akce
Reklama

M Eddie Money biografie

Biografie

Edward Joseph Mahoney se narodil 21. března 1949 do velké rodiny irských katolíků v Brooklynu. Jeho matka Dorothy Elizabeth (rozená Keller) byla ženou v domácnosti a otec, Daniel Patrick Mahoney, pracoval u policie. Edward vyrůstal v Levittownu v New Yorku, kde od 11 let zpíval v ulicích a jako teenager hrál s rockovými kapelami. V roce 1967 promoval na Island Trees High School.

V 18 letech se pokusil následovat svého otce, bratra a dědečka jako praktikant u New Yorské policie. Poté, co pracoval jako úředník a písař, odešel v roce 1968, aby se věnoval hudbě a jak sám řekl, "Nedokázal jsem se celý život vidět v uniformě a s krátkými vlasy."

V roce 1968 se přestěhoval do Berkeley v Kalifornii, kde studoval s Judy Davis a přijal umělecké jméno Eddie Money, tím že vyškrtl pár písmen ze svého jména a a sarkasticky poukázal na skutečnost, že byl vždycky švorc. V té době si vydělával prodejem zvonových kalhot.

Nakonec se stal stálým účinkujícím v San Francisco Bay Area, než si ho všiml Bill Graham a dohodil mu smlouvu s Columbia Records, pod kterým v roce 1977 vyšlo debutové album Eddie Money. Z něj se do hitparád dostaly dva úspěšné singly, Baby Hold On a Two Tickets to Paradise.

V roce 1978 se stal předskokanem pro Santanu v Boston Music Hall. O rok později vydal druhou desku Life for the Taking, která se stala v prodejích jeho druhou platinovou a vzešly z ní singly Can't Keep A Good Man Down a Maybe I'm A Fool.

V červenci 1980 přišla třetí, popově orientovaná deska, Playing for Keeps. Mimo to se objevila i písnička s reggae prvky Running Back a duet s Valerií Carter, Let's Be Lovers Again. V rádiích však nejvíce bodovala skladba Get a Move On umístěná na soundtracku k filmu Americathon (1979).

Páté album, Where's the Party? (1983), zaznamenalo značný neúspěch a spolu s Eddieho boji s drogami začalo docházet k úpadku jeho popularity. Comeback se mu podařil až v roce 1986 s albem Can't Hold Back a ze singlového duetu Take Me Home Tonight s Ronnie Spector se rychle stal jeho největším hitem. O rok později byl singl nominován na cenu Grammy.

Následovala deska Nothing to Lose z roku 1988 a hity Walk on Water, který se zařadil do top10 a The Love in Your Eyes. O rok později se oženil s Laurie Harris, se kterou má pět děti - Zachary, Jessicu, Josepha, Juliana a Desmonda.

Osmý počin Right Here přišel v roce 1991. Začátkem roku 1992 otevíral letní koncertní sezónu pro DTE Energy Music Theatre v Clarkstonu. 30. května 1995 vydal Love and Money a 18. května 1998 album Ready Eddie.

Rok 2001 se nesl v začátku dvanácti krokového programu, jak přestat s pitím a slibem své manželce a dětem, že se změní. V roce 2003 oznámil, že je čistý a střízlivý.

V roce 2007 vydal desku Wanna Go Back složenou z cover verzí slavných hitů 60. let. O rok později byl uveden do Long Island Music Hall of Fame.

V červenci 2019 prošel Eddie operací srdeční chlopně a dostal zápal plic, který zrušil termíny prohlídek. Celý život byl kuřákem a 24. srpna 2019 prozradil, že mu byla diagnostikována rakovina jícnu ve 4. fázi. Právě komplikace spojené s rakovinou vedli 13. září k jeho smrti v Los Angeleské nemocnici ve věku 70 let.

Poslední deska vyšla 19. července 2019 pod názvem Brand New Day s titulním singlem vydaný 10. května 2019.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

15.09.2019 - 18:10 DevilDan přidal 3439 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.