Playlisty Akce
Reklama

S Ed Sheeran biografie

Biografie

Edward Christopher Sheeran se narodil 17. února 1991 v Halifaxu, ale ještě jako dítě se s rodiči odstěhoval do Framlinghamu v Suffolku. Jeho rodiče John a Imogen pocházejí z Londýna, prarodiče jsou Irové. Má staršího bratra Matthewa, který pracuje jako skladatel. Otec pochází ze silně katolické rodiny a je uměleckým kurátorem a přednášejícím, matka Imogen kulturní publicistka a klenotnice. Od roku 1990 do roku 2010 fungovala společnost Sheeran Lock věnující se uměleckému poradenství.

Ed odmala zpíval v místním kostelním sboru, během studia na Rishworth School se naučil na kytaru a na Thomas Mills High School začal psát texty. Jako teenager byl přijat do National Youth Theatre. V roce 2007 prošel konkurzem a připojil se do produkce Frankensteina. Nyní je patronem tohoto divadla a téže Access to Music, kde studoval uměleckou nástavbu.

Nahrávat hudbu začal v roce 2004 a nezávisle vydal kolekci svých prací s názvem Spinning Man a díky přátelství s hudebníkem Passengerem odehrál svůj první koncert v Cambridgi. V roce 2008 se odstěhoval do Londýna, kde hrál v malých klubech. Před vydání EP You Need Me v roce 2009 spolupracoval na sérii Britannia High a přeskakoval kapele Nizlopi v Norwichi. Ve stejném roce vydal i svou druhou EP Loose Change, která obsahovala budoucí debutový singl The A Team.

Pro oslovení více lidí začal využívat server YouTube díky čemuž zaujal online zpravodaj The Independent nebo Eltona Johna. V roce 2010 vzniklo za spolupráce s Amy Wadge EP Songs I Wrote with Amy a Ed Sheeran: Live at the Bedford . Nahrávání EP pokračovalo dále a 8. ledna 2011 vyšlo No. 5 Collaborations Project, na kterém se podílela jména jako Wiley, Jme, Devlin, Sway a Ghetts. Právě tento počin upoutal pozornost širšího publika.

26. dubna 2011 Ed vystoupil v pořadu Later... with Jools Holland s písní The A Team, která byla o šest týdnů později oficiálně vydaná jako jeho debut a stala se předzvěstí debutového alba +. Druhým singlem se stala skladba You Need Me, I Don't Need You představená na festivalu v Glastonbury. Ve videu pro třetí singl Lego Housezazářil herec Rupert Grint známý ze série filmů o Harrym Potterovi. Samotné album vyšlo 12. září 2011 a v Británii atakovalo prvenství v prodejnosti.

Další úspěchy přišly v podobě cen na Brit Awards za Nejlepšího britského umělce a za Nejlepší průlomové dílo roku. Začal sa také podílet na skladbách jiných umělců jako One Direction nebo Taylor Swift a objevil se na albu zpěváka Foye Vance. Od března do září 2013 jezdil jako předskokan Taylor Swift v rámci jejího Red turné. Následně v říjnu 2013 třikrát vyprodal New yorskou Madison Square Garden, kde představil novou píseň Tenerife Sea jako budoucí obsah druhého alba.

Před vydáním alba spolupracoval na soundtracku k filmu Hobit: Šmakova dračí poušť (The Hobbit: The Desolation of Smaug), pro který vznikla balada I See Fire objevující se v prodeji 5. listopadu 2013. Pilotní singl Sing alba vychází 7. dubna 2014 a svým tónem je jiná než předešlé skladby, což napravuje akustickou baladouOne, která byla vydána 16. května 2014.

x vyšlo 23. června 2014 doprovázené světovým turné a nominací na Grammy. Podporou se mu staly další dva singly Don't a klidnější Thinking Out Loud. Písně i album mu následně vynesly titul nejstreamovanějšího umělce na Spotify.

V roce 2015 vznikla píseň Love Yourself, která se původně měla nacházet na Edově třetím albu, ale nakonec skončila v rukách Justina Biebera. V srpnu si vyzkoušel spolupráci s raperem Macklemorem v baladě Growing Up věnované raperově dceři.

Po dlouhé odmlce přichází Ed 13. prosince 2016 se změnou designu svých sociálních sítí na světle modrou, která věští příchod nového alba nesoucí název ÷. 6. ledna 2017 přichází do hudebního světa hned dva singly najednou Shape of You a Castle on the Hill. Druhý zmiňovaný pojednává o zpěvákově domovině, oním hradem je Framlingham Castle. Singly mu vynesly úspěchy v podobě prvenství v žebříčkách a streamování na Spotify, Shape of You se ovšem nevyhnul problémům ohledně autorských práv, když byla zjištěna podobnost s písní od TLC No Scrubs.

Album vyšlo 3. března 2017 za podpory dalších svou singlů vydaných po albu, Galway Girl (17. března) a Perfect (26. září 2017), která se dočkala dvou duetových verzí s Beyoncé a Andreou Bocelli. Tím ovšem spolupráce neskončily a Ed se objevil na albu Eminema v písni River a fanoušci seriálové série Game of Thrones se dočkali jeho camea.

Rok 2018 se stal úspěšným i v osobním životě zpěváka, kdy si v srpnu vzal svou spolužačku Cherry Seaborn v soukromém ceremoniálu bez účasti médií a časopis Forbes ho označil za 9. nejplacenější celebritu.

10. května 2019 vyšla dlouho očekávaná spolupráce s Justinem Bieberem, I Don't Care z jeho připravovaného alba No.6 Collaborations Project, která zaznamenala nemalý úspěch a jen na streamovací službě Spotify si ji za den pustilo 10.977 milionů posluchačů, čímž překonala rekord Mariah Carey. 31. května byl vypuštěn singl Cross Me s Chance the Rapper a PnB Rockem. Vydání alba padlo na 12. července spolu s dalším singlem Antisocial, ve kterém krom Eda září Travis Scott.

Po delší odmlce, kterou způsobilo narození jeho prvního potomka, kterého mu porodila Cherry Seaborn v srpnu, Ed překvapil fanoušky 21. prosince 2020 singlem Afterglow.
Svou aktivitu nezastavil a 25. června 2021 přišel singl Bad Habits z nadcházející nové desky, jejíž jméno odhalil 19. srpna. = čtené "equals" vyšlo 29. října 2021 s obalem, který kreslil sám hudebník během prvního lockdownu způsobeného pandemií Covidu-19 a jenž je inspirovaný jeho posledními změnami v životě za posledních čtyř let jako manželství, první dítě nebo ztráta přátel. Spolu s albem vyšel i promoční singl Visiting Hours. 10. září píseň Shivers sesadila Bad Habits z vrchu britské a irské singlové hitparády.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

03.11.2021 - 23:52 DevilDan přidal 732 znaků
23.07.2019 - 00:04 DevilDan přidal 502 znaků
28.02.2019 - 21:53 DevilDan přidal 0 znaků
28.02.2019 - 12:33 DevilDan ubral -30 znaků
18.01.2019 - 03:43 DevilDan přidal 4816 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.