Playlisty Akce
Reklama

L Dua Lipa biografie

Biografie

Dua Lipa se narodila 22. srpna 1995 v Londýně albánským rodičům. Její otec, Dukagjin Lipa, je marketingový manažer a frontman kosovské rockové kapely Oda, matka Anesa Lipa (rozená Rexha) pracuje v turistice. Oba jsou původem z Kosova, které opustili v roce 1992. Duinu jméno znamená "láska" a jak sama říká, v dětství se chtěla jmenovat nějak běžněji, ale nyní je na své jméno hrdá.

Dálkově studovala Sylvia Young Theatre School, než se s rodinou v roce 2006 přestěhovala zpátky do Kosova, kde byla otci nabídnuta práce. Tam studovala na soukromé škole Mileniumi i Tretë.

Ve čtrnácti letech začala zveřejňovat cover verze svých oblíbených umělců jako Pink nebo Nelly Furtado na YouTube. V patnácti se přestěhovala zpátky do Londýna s touhou stát se zpěvačkou. Bydlela s kamarádem a studovala Parliament Hill School, o sobotách se vracela do Sylvia Young Theatre School. O rok později začala pracovat jako modelka pro online časopis ASOS Marketplace a jako číšnice v mexické restauraci La Bodega Negra v Soho. V roce 2013 zazářila v reklamě na hudební soutěž The X Factor.

V roce 2015 začala pracovat na svém debutu u Warner Music Group. První singl, New Love vyšel v srpnu 2015 za produkce Emile Haynie a Andrewa Wyatta. V říjnu vyšel druhý a úspěšnější Be the One, který se stal jedničkou v Belgii, Polsku a na Slovensku. V Austrálii a na Novém Zélandě zaznamenal úspěchy v rádiích. V lednu 2016 odstartovala turné po Evropě a Velké Británii.

Začátkem roku 2016 zveřejnila Last Dance následovaný květnovým singlem Hotter than Hell, který se stal světovým hitem. 26. srpna vyšel Blow Your Mind (Mwah), který se v Británii dostal na 30. pozici a vysloužil zpěvačce první vstup do Billboard Hot 100 na 72. místě.

V listopadu 2016 spojila síly se Seanem Paulem a spolu vydali No Lie, který se v Británii dostal na 10. místo. Následující měsíc časopis The Fader zveřejnil dokument o Due s názvem See in Blue. V lednu 2017 vyhrála EBBA Public Choice Award a spolu s Martinem Garrixem zveřejnila singl Scared to Be Lonely.

Debutové album, jednoduše pojmenované Dua Lipa vyšlo 2. června 2017 s velice úspěšným singlem New Rules, který získal první pozici v Británii. Ve stejném měsíci vystoupila na Glastonbury Festival.

V lednu 2018 získala nominace v pěti kategoriích na Brit Awards a na předávání cen 21. února v londýnské O2 aréně i vystoupila. Obdržela cenu za Nejlepší britskou sólo umělkyni a britský průlomový počin. Následně dala vědět, že pracuje na druhém albu, spolu s MNEKem, který se již podepsal pod singlem z prvního alba, IDGAG. Krom toho se podílela na soundtracku k filmu Padesát odstínů svobody (Fifty Shades Freed) s písní High.

6. dubna 2018 se vokály a textem podílela na singlu Calvina Harrise One Kiss, který 20. dubna vystoupal na vrchol britské hitparády. 26. května vystoupila v Kyjevě na UEFA Champions League Final 2016.

V květnu 2018 uvedla, že album vyjde v roce 2019 a bude ovlivněno Princeem a OutKastem. Zmínila také plánované spolupráce ke konci roku 2018 z nichž jedna byla na singl Electricity spolu s Diplem a Markem Ronsonem. Objevila se i na albu Si Andrei Bocceli v písni If Only. 19. října vyšla deluxe verze debutového alba s novými třemi písněmi.

Začátkem roku 2019 se podílela na soundtracku k filmu Alita: Bojový anděl (Alita: Battle Angel) na motivy japonské mangy Battle Angel Alita s písní Swan Song. V srpnu 2019 se stala tváří vůně Libre značky Yves Saint Laurent.

První ochutnávkou s nadcházejícího alba se stal singl Don't Start Now, který v Británii bodoval na druhém místě a dostal se i do top10 americké Billboard Hot 100. Začátkem roku 2020 zabodovala singlem Physical doprovázeného energetickým videoklipem. 25. března vydala disco laděný singl Break My Heart a o pár dní později (27. března) album Future Nostalgia. 28. srpna vyšlo remix album Club Future Nostalgia.

2. října 2020 vydala novou verzi písně Levitating s raperem DaBaby a o něco později Fever se zpěvačkou Angèle, která se objevila na francouzské verzi alba Future Nostalgia. S Miley Cyrus nahrála Prisoner, který se objevil na jejím sedmém album Plastic Hearts.

11. února 2011 vyšel singl We're Good z Future Nostalgia: The Moonlight Edition.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

25.04.2021 - 17:29 DevilDan přidal 433 znaků
31.03.2020 - 18:12 DevilDan přidal 0 znaků
31.03.2020 - 18:12 DevilDan přidal 451 znaků
02.03.2019 - 20:58 DevilDan přidal 3499 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.