Playlisty Akce
Reklama

D Doja Cat biografie

Biografie

Amala Ratna Zandile Dlamini se narodila 21. října 1995 do umělecké rodiny z Los Angeles. Její matka, Deborah Elizabeth Sawyer, je židovsko-americká malířka a otec, Dumisani Dlamini, je jihoafrický herec, skladatel a filmový producent.

Krátce po narození se Dlamini a její matka přestěhovaly do New Yorku, kde žily do jejích tří let, poté se přestěhovaly zpátky do Kalifornie, kde byla malá Doja zapsána na hodiny baletu, stepu a jazzu. V 11 letech se její rodina přestěhovala do sousedství Sherman Oaks, kde žili v ašrámu a po čtyři roky praktikovala hinduismus.
Poté, co absolvovala kurzy breakdance, nastoupila do profesionální skupiny poplockingu, se kterou soutěžila v tanečních bitvách po celém Los Angeles, zatímco ještě chodila na střední školu. Často školu vynechávala kvůli účasti v online chatovacích místnostech a nakonec školu opustila v 16 letech.

Doja Cat popsala život po ukončení střední školy jako "chaotický" a tvrdila, že spala na podlaze a "celou noc i den" procházela internet a hledala rytmy a nástroje z YouTube, které si stáhla a použila k vytvoření své vlastní hudba. Naučila se zpívat, rapovat a používat GarageBand a v době kdy neměla práci nahrávala svou hudbu na SoundCloud. Svoje umělecké jméno vytvořila z jména jedné své kočky a oblíbeného druhu marihuany "Byla jsem silně závislá na kultuře trávy, takže když jsem začala rapovat, pomyslela jsem na slovo "doja" a fakt, že zní jako dívčí jméno".

Na konci roku 2012 se na SoundCloudu objevil první permanentní upload, písnička So High, která získala pozornost Kemosabe Records a RCA Records, kam se v 17 letech upsala. Tato dohoda také přišla s dočasným partnerstvím s managmentem Roc Nation. V srpnu 2014 vydala svoje debutové EP Purrr!, které časopis Fader popsal jako "vesmírné, východně ovlivněné R&B". V polovině roku 2015 Doja podepsala smlouvu se společností OGG amerického rappera OG Maca, s kterým vypadala spolupráci Monster.

V únoru 2018 vyšel promo singl Roll with Us následovaný singlem Go to Town. Druhým singlem z plánovaného debutového alba se stala píseň Candy, kterou zpopularizovala taneční výzva na platformě TikTok. 30. března 2018 vyšlo debutové studiové album Amala, o kterém se zpěvačka později vyjádřila tak, že povětšinu času produkce byla pod vlivem marihuany. V srpnu 2018 k albu přidala hudební video Mooo!, kde polemizuje o tom, jaké je to být kráva. Píseň se později dostala na deluxe verzi alba Amala společně se singlem Juicy.

V říjnu 2019 vydala pilotní singl z druhého alba, Bottom Bitch, který následoval singl Rules. Deska Hot Pink vyšla 7. listopadu 2019 a dostala se na 9. pozici žebříčku Billboard 200. Krátce na to vydala singl Boss Bitch použitý na soundtracku k filmu Birds of Prey.

V lednu 2020 zpěvačka zveřejnila singl Say So jako čtvrtý singl z druhého alba. V květnu ho doplnil remix, na kterém nechybí hostování raperky Nicki Minaj. V březnu 2020 byly odhaleny termíny turné Hot Pink Tour, které byly následně odloženy na základě světové pandemie Covid-19. V květnu se objevila v remixu písně In Your Eyes zpěváka The Weeknda a v písni Shimmy Lil Waynea.

Na udílení cen 2020 MTV Video Music Awards vyhrála cenu v kategorii Push Best New Artist. V říjnu 2020 vydala se zpěvačkou Bebe Rexhou singl Baby, I'm Jealous a později Motive se zpěvačkou Arianou Grande.

7. ledna 2021 se objevila na singlu amerického rapera Saweetie, Best Friend. V rozhovoru pro MTV prozradila, že je její třetí album připravené k vydání a že bude kombinovat žánry jako dancehall, afrobeat, funk a house.


Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

13.02.2021 - 18:51 DevilDan přidal 3719 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.