Playlisty Akce
Reklama

D Def Leppard biografie

Biografie

V roce 1977 studenti Rick Savage, Tony Kenning a Pete Willis založili kapelu Atomic Mass. O pozici hlavního kytaristy se ucházel tou dobou osmnáctiletý Joe Elliott, nakonec bylo rozhodnuto, že se lépe hodí na post zpěváka. První koncert nedlouho na to odehráli v hale A Block in Westfield School v Sheffieldu. Změna názvu kapely vznikla z imaginární kapely "Deaf Leopard", o které Elliott psal ve slohové práci recenzi.

V lednu 1978 se do kapely přidal Steve Clark a v listopadu vzniklo první The Def Leppard E.P. se třemi písněmi. Ve stejnou dobu kapelu doplnil Frank Noon za Kenninga a patnáctiletý bubeník Rick Allen.

Rostoucí popularita kapely hlavně skrze singl Getcha Rocks Off vedla k podepsání smlouvy s nahrávací společností Phonogram/Vertigo (ve Spojených státech Mercury Records). 14. března 1980 vyšlo debutové album On Through the Night, které se v Británii dostalo do Top15. Mnoho fanoušků mělo ovšem pocit, že se kapela snaží protlačit na americký trh a to jak písní Hello America, tak koncertováním hlavně po Státech jako support Pat Travers, AC/DC a Teda Nugenta.

Kapela značně zaujala producenta AC/DC, Roberta Johna "Mutta" Langea, který souhlasil s prací na albu. 11. července 1981 tak DL vydali druhou desku High 'n' Dry, z níž video k Bringin' On the Heartbreak se stalo prvním metalovým videoklipem pouštěným na MTV v roce 1982.

11. července 1982 byl vyhozen Pete Willis pro potíže s alkoholem a nahrazen Philem Collenem. Personální změny nastaly v době nahrávání třetího alba, Pyromania, které vyšlo 20. ledna 1983. Hlavní singl, Photograph, pomohl kapele zaujmout místo na domácí scéně a vytlačil z MTV tou dobou nejžádanější Beat It Michaela Jacksona. I další singly, Rock of Ages a Foolin', vynesly kapele značné úspěchy a dopomohly k průlomu na hudební scéně.

Následně se kapela přemístila do Dublinu a začala psát materiál pro další album. 31. prosince 1984 přišel bubeník Rick Allen o levou ruku po autonehodě. Naštěstí mu došlo, že to, co zvládl rukama, může zvládat nohama a tak nadále pokračoval na postu bubeníka v kapele, v čemž ho spoluhudebníci jedině podporovali a nenapadala je možnost nahrazení.

Deska Hysteria vyšla po třech letech nahrávání 3. srpna 1987 s titulním singlem Animal, který se stal prvním Top10, když dosáhl šestého místa v UK Singles Chart. Samotné album strávilo v britském žebříčku alb 105 týdnů, prodeje byly v porovnání s předešlým pomalé, tedy až do vydání Pour Some Sugar on Me.

Kapela se rychle dala do práce na dalším studiovém album, během jehož příprav se kytarista Steve Clark léčil ze závislosti na alkoholu, což je značně poškozovalo a v polovině 90. let mu bylo dáno šesti měsíční volno od kapely. 8. ledna 1991 Clark zemřel ve svém domě v Londýně po smíchání alkoholu a drog.

Zbylí členové se rozhodli pokračovat dál a 31. března 1992 vypustili Adrenalize, které se dostalo do amerického i britského žebříčku a Let's Get Rocked se hnedka stal hitem. Následovala nominace na 1992 MTV Video Music Awards a dubnu 1992 si kapela zahrála na The Freddie Mercury Tribute Concert s Brianem Mayem. V únoru 1992 byl na pozici kytaristy přijat Vivian Campbell.

V říjnu 1993 vyšla sbírka B-Sides a nevydaných písní z let 1984 až 1993, Retro Active, které předcházel úspěch akustické skladby Two Steps Behind. V roce 1995 kapela představila Vault: Def Leppard Greatest Hits (1980–1995) s novou baladou When Love & Hate Collide.

23. října 1995 se kapela zapsala do Guinessovy knihy rekordů s odehráním tří koncertů na třech kontinentech během jednoho dne (Tangiers, Morocco; Sheffield, Anglie; a Vancouver, Kanada). V květnu 1996 vyšlo album Slang s mnohem temnějšími texty a jiným hudebním provedením, než jsme od kapely byli zvyklí. I tak Q Magazine označil album za jedno z top deseti alb roku 1996.

5. září 2000 byla kapela uvedena do Hollywood's RockWalk. V roce 2001 V1 uvedla Hysteria - The Def Leppard Story, biografický film který ukazuje historii kapely mezi lety 1977 a 1986. Následné desáté album X poukázalo na fakt, že se kapela vydává směrem k popu a opouští hard rockové kořeny, což se podepsalo na nízkém úspěchu desky. 23. května 2006 vyšla sbírka cover verzí Yeah!.

Po šesti letech kapela přišla s brusu novým materiálem 28. dubna 2008 v podobě Songs from the Sparkle Lounge, které debutovalo na páté příčce Billboard 200 a na hlavním singlu Nine Lives spolupracoval country zpěvák Tim McGraw. 27. března odstartovalo turné na podporu desky, které skončilo zrušením 23 show v říjnu 2006 z osobních důvodů, které nebyly blíže specifikované a mluvilo se o rozpadu.

Po roční pauze od koncertování kapela přišla v roce 2010 s datem vydání živého alba Mirror Ball – Live & More, které obsahovalo dva disky, na niž nechyběly tři nové písně v čele s Undefeated vydanou v dubnu 2011. V létě 2011 bylo téže oznámeno turné s kapelou Heart.

V červnu 2013 Vivian Campbell oznámil, že mu byl nalezen Hodgkinův lymfom, maligní formu rakoviny, která ovlivňuje Reed-Sternbergovy buňky, umístěné v lymfatických uzlinách. I tak zůstal optimistický a žádný z naplánovaných koncertů se nerušil. V listopadu 2013 oznámil remisi, bohužel po znovu objevení rakoviny, opakovaně podstoupil chemoterapii.

11. února 2014 kapela vydala remasterovanou deluxe edici alba Slang, která tak obsahovala 30 stop včetně demo verzí, B-Sides a nevydaného materiálu. 18. listopadu Def Leppard nahráli Helen Wheels na album The Art of McCartney. V prosinci 2014 bylo oznámeno 13 koncertů po Kanadě.

Jedenácté album pojmenované jednoduše Def Leppard vyšlo 30. října 2015 spolu s videem k hlavnímu singlu Let's Go. Během turné Joe Elliotovi onemocněly hlasivky, poprvé v historii tak kapela vystupovala bez něj. Následně bylo turné přerušeno.

30. listopadu 2018 vyšla dvou disková kompilace The Story So Far – The Best Of s 34 největšími hity a s coverem hitu Personal Jesus od Depeche Mode. V březnu 2019 bylo oznámeno, že se kapela ujme druhé rezidence v Las Vegas s názvem Def Leppard Hits Vegas - The Sin City Residency.Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

21.08.2019 - 14:22 DevilDan přidal 6263 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.