Playlisty Akce
Reklama

D Dead Or Alive biografie

Biografie

V roce 1977 založil Pete Burns kapelu společně s Julianem Copem, Petem Wyliem a Philem Hurstem pod názvem The Mystery Girls. Než se rozpadli odehráli jeden koncert jako předskokani Sham 69 v listopadu 1977.

V roce 1979 se Burns vrátil s novou kapelou, Nightmares in Wax, která hrála gothic post-punk. V její sestavě byl Martin Healy, Mick Reid, Walter Ogden a Paul Hornby. Nightmares in Wax odehráli jeden koncert jako předskokani Wire v červenci 1979 a kolem té samé doby nahráli demo. Nakrátko podepsali smlouvu s Eric's Records label, kde nahráli tří songové EP Birth of a Nation, které vyšlo v březnu 1980. V roce 1985 vyšlo druhé EP s písněmi Black Leather a Shangri-La.

V listopadu 1979 odešel Ogden, kapele tak s přípravou debutového materiálu pomáhal basista Ambrose Reynolds. V lednu 1980 se ke kapele přidal Pete Lloyd a v únoru se kapela vrátila k živému hraní. V březnu ovšem kapelu opustili Lloyd a Reid a o pár měsíců i Hurst. Sestava byla změna na Sue James, Adrian Mitchley a Joe Musker. V květnu 1980 Burns změnil jméno kapely na Dead or Alive. Během prvních tří let kapela prošla mnohými změnami v sestavě a nahrála několik nezávislých singlů. Pozornost začal přitahovat Burnsův výstřední a androgynní vzhled, díky čemuž byla kapela přirovnávána ke Culture Club a jejímu frontmanovi Boy Georgeovi.

V roce 1982 se kapela začala probourávat do hitparád, poprvé se singlem The Stranger, který se dostal na sedmou pozici. O rok později kapela získala smlouvu s Epic Records. Jejich prvním singlem pod novým vydavatelstvím byla píseň Misty Circles, která se dostala do prvních 100 v hlavních britských žebříčků. V této době sestavu tvořilo pět lidí - Burns, Mike Percy (basa), Tim Lever (klávesy/sax), Steve Coy (bubny) a Wayne Hussey (kytara).

Debutové album, Sophisticated Boom Boom, vyšlo v květnu 1984 a obsahovalo první top 40 UK single, That's the Way (I Like It), remake hitu kapely KC and the Sunshine Band. Po vydání kapelu opustil Hussey.

V čtyřčlenné sestavě kapela vydala desku Youthquake s velmi úspěšným singlem You Spin Me Round (Like a Record), který se v Británii stal číslem jedna. Dalšími úspěšnými singly z tracklistu byly Lover Come Back To Me, In Too Deep nebo My Heart Goes Bang, které se dostaly do top 30.

Třetí album Mad, Bad, and Dangerous to Know vyšlo na konci roku 1986 s hlavním singlem Brand New Lover, který společně s dalšími vydanými singly vzbudil po Británii vlnu kontroverze pro svoje gothické a hororové prvky. Po vydání desky odešli Tim Lever a Mike Percy z důvodu vlastních kariér.

V roce 1987 Dead or Alive vydali sbírku svých největších hitů na kompilaci Rip It Up a koncertní šňůru stejného jména. V polovině roku 1988 dvojice Burns a Coy vydala čtvrté album Nude se singlem Turn Around and Count 2 Ten a Come Home with Me Baby.

V roce 1990 se zrodu dočkala deska vydaná pouze v Japonsku, Fan the Flame (Part 1), původně byla plánovaná druhá část na rok 1992, ale k vydání nikdy nedošlo. Některé písně z japonské desky se později dostali na šestou řadovou desku, Nukleopatra, vydanou v roce 1995.

Pár let byla kapela neaktivní, až v roce 1994 se Burns objevil na singlu kapely Glam, kterým pomohl i s napsáním singlu Sex Drive, který mu pomohl vrátit se na taneční parket. Společně s Coyem si začal pohrávat s myšlenou vystupovat pod jménem "International Chrysis" podle transsexuálního tanečníka. V roce 1994 vznikl cover písně Davida Bowieho, "Rebel Rebel".

Od roku 1995 duo začíná pracovat s Jasonem Albureyem a Deanem Brightem, který s kapelou nahráli již výše zmiňované album Nukleopatra.

V roce 2000 vyšla kolekce remixů Fragile s pár novými singly jako je cover verze písně od U2 "Even Better Than the Real Thing" nebo píseň Nicka Kamena, "I Promised Myself". Sedmým a konečným albem se stala kolekce Unbreakable z roku 2001 následovaná kompilací největších hitů Evolution: the Hits z roku 2003, na jehož konci kapela zůstává zase jako duo Burns-Coy.

V září 2010 Burns vydal singl Never Marry an Icon. Přestože Burns uvedl, že Dead or Alive přestali existovat v roce 2011, Coy později prohlásil, že jméno je stále aktivní a skupina ještě neskončila. 21. prosince 2012 vystoupili Burns a Coy na koncertu Petea Watermana v Londýnské O2 aréně.

Konec kapely tak zapříčinila až Burnsova smrt 23. října 2016, ve věku 57 na zástavu srdce. 28. října 2016 vyšel box set 19 CD Sophisticated Boom Box MMXVI obsahující materiál Dead or Alive od 1983 do 2010 i Burnsovy sólo nahrávky. Coy tehdy prohlásil, že možná vyjde druhý box set, nečekaně ovšem zemřel 4. května 2018 ve věku 56 let.

Pete BurnsPeter Jozzeppi Burns se narodil 5. srpna 1959 v Port Sunlight, Cheshire. Peteova matka Evelina Maria Bettina Quittner von Hudec (1913–1987) se narodila v Německu, jako Židovka utekla do Vídně, aby unila Nacistům, tam se potkala s britským vojákem z Liverpoolu, Francisem Burnsem. Burns později popsal ve své autobiografii, že jeho matka byla alkoholička a měla sklony k sebevraždám, ale i tak to byla "nejlepší matka na světě". V 14 letech byl vyhozen ze školy, když přišel do školy "bez obočí, s červenými vlasy a velkou náušnicí", stejně tak si prošel znásilněním.

Kromě úspěšné hudební kariéry s Dead or Alive a na sólových projektech či kolaboracích, Burns proslul svou věčně se měnící a androginním vzhledem, u kterého veřejně přiznal plastické operace. Burns měl rozsáhlé injekce polyakrylamidu do rtů, lícních implantátů, několik rhinoplastik a mnoho tetování.

Na začátku roku 2006 Burns v rozhovoru prozradil, že většinu svých životních úspor utratil za 18 měsíční rekonstrukční chirurgii poté, co se mu pokazila kosmetická procedura na rtech. V lednu 2007 oznámil, že plánuje žalovat kosmetického chirurga Maurizia Viela, který provedl vadnou operaci rtů, za 1 milion liber. Burnsovy zdravotní problémy spojené s chirurgickým zákrokem zahrnovaly plicní embolie a téměř smrtelné krevní sraženiny.

V březnu 2009 byl Burns přijat do londýnské nemocnice poté, co se zhroutil z onemocnění ledvin. Byl diagnostikován se sedmi velkými ledvinovými kameny, které byly odstraněny laserovou operací.

Co se sexuality týče, 8. srpna 1980 se oženil s kadeřnicí Lynne Corlett, s kterou se v roce 2006 rozvedl a krátce na to vstoupil do partnerství s Michaelem Simpsonem. Na téma své sexuality Pete uvedl "[Lidé] vždy chtějí vědět - jsem gay, bi, trans nebo co? Říkám, zapomeňte na to všechno. Musí existovat úplně jiná terminologie a nevím, jestli to už byla vynalezena. Jsem jen Pete." Rovněž uvedl, že se vždy identifikoval jako muž a nikdy neměl v úmyslu být ženou: "Děsí mě, že si někdo může myslet, že jsem žena. Nechápejte mě špatně - miluji ženy; miluji také muže a jsem velmi hrdý na to, že jsem muž."

Pete Burns zemřel v Londýně po náhlé srdeční zástavě 23. října 2016 ve věku 57 let.Mezi lidi, kteří mu po jeho smrti vzdali poctu, patřili Boy George, který popsal Burnse jako "jednoho z našich velkých skutečných výstředníků" a bývalý poslanec George Galloway, který o něm promluvil jako "o kříženci Oscara Wilde a Dorothy Parkerové ...nic brilantnějšího nedostanete".

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

31.10.2020 - 15:03 DevilDan přidal 7354 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.