Playlisty Akce
Reklama

D Dark Tranquillity biografie

Biografie

Kapela Dark Tranquillity byla založena v roce 1989 zpěvákem a pozdějším kytaristou Mikaelem Stannem a kytaristou Niklasem Sundinem pod názvem Septic Broiler. Sestavu později doplnili Anders Fridén, Anders Jivarp a Martin Henriksson.

V roce 1990 vzniklo demo Enfeebled Earth a kapela byla přejmenována na Dark Tranquillity. Demo obsahovalo písně laděné do death metalu s prvky trash metalu. V roce 1991 a 1992 následovala další dema - Trail of Life Decayed a A Moonclad Reflection - která poukázala na vývoj do melodického death metalu.

V srpnu 1993 vyšlo debutové album Skydancer. Brzy poté sestavu opustil zpěvák Anders Fridén, jehož místo zaujal kytarista Mikael Stanne a místo kytaristy Fredrik Johansson.

V roce 1994 vyšel cover písně My Friend of Misery na kompilační desku Metal Militia − A Tribute to Metallica. O rok později přišlo EP Of Chaos and Eternal Night, které se stalo předzvěstí vydání druhého alba The Gallery.

Listopad 1996 přinesl druhé EP Enter Suicidal Angels a následně třetí studiovou desku The Mind's I vydanou v dubnu 1997, která zvukem navázala na kladně přijatou The Gallery.

V lednu 1999 kapelu opustil Fredrik Johansson, který se chtěl naplno věnovat rodičovským povinnostem. Jeho místo zaujal původní baskytarista Martin Henriksson. Na místo baskytaristy byl přijat Michael Niklasson, dalším novým členem se stal Martin Brändström za klávesami.

Klávesy kapela přidala pro jejich vize na albu Projector, které vyšlo v červnu 1999 a bylo nominováno na cenu Swedish Grammy Award. Na albu došlo k zásadní změně v psaní písní: byl zachován growl a death metalový zvuk, ale do toho všeho se přidala klavíry a barytonové jemné vokály. O rok později přišla deska Haven tvořená elektronikou, stejně jako její předchůdce se dočkala smíšených pocitů od kritiky i fanoušků.

Rok 2002 přinesl tvrdší směr na desce Damage Done přidáním silnějšího kytarového zkreslení, hlubokých atmosférických kláves a úplného opuštění měkkých vokálů. V témže roce vyšlo první živé DVD Live Damage. V roce 2004 vyšla pro změnu první kompilace Exposures – In Retrospect and Denial obsahující jeden disk se vzácnými a nevydanými skladbami a další s živými nahrávkami.

Sedmé album Character vyšlo v roce 2005, které se dočkalo velké chvály od kritiků. Největšího úspěchu se dočkal singl Lost to Apathy a šlo o první desku vydanou v Kanadě.

V roce 2007 vyšlo Fiction, které dalo víc na Stanneho čistý vokál a poprvé taky přizvanou ženskou zpěvačku. Později z kapely odešel kytarista Niklasson, kterého nahradil Daniel Antonsson.

14. října 2009 kapela dokončila svoje deváté album. 26. října vyšlo DVD Where Death Is Most Alive. Předskokany alba se staly singly At the Point of Ignition a Dream Oblivion. Samotné album We Are the Void vyšlo 1. března 2010 v Evropě a 2. března v Americe.

27. dubna 2012 Dark Tranquillity obnovili svůj kontrakt s Century Media a 18. října začali psát materiál pro nové album. 27. května 2013 vyšla deska Construct. 10. července 2013 vyšel B-Side Sorrow's Architect ve formě limitovaného 7" singlu v časopisu Decibel.

V březnu 2016 kapelu opustil kytarista Martin Henriksson, který svůj obchod odůvodnil tím, že ztratil po 26 letech hraní vášeň. 22. května začala kapela nahrávat své další album, Atoma, které vyšlo 4. listopadu 2016 skrze Century Media. Jeho předskokanem se stal digitální singl The Absolute.

22. března 2019 ohlásil skrze sociální sítě odchod Niklas Sundin. O týden později byli ohlášeni dva noví kytaristé - Christopher Amott a Johan Reinholdz. 20. listopadu 2020 vyšla deska Moment.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

06.12.2020 - 21:49 DevilDan přidal 3720 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.