Kecárna Playlisty
Reklama

L Daniel Landa biografie

Biografie

Daniel Landa je známý český hudebník, automobilový závodník a příležitostný herec.

Světlo světa spatřuje 4. listopadu 1968 v Praze. Ještě když je dítě, jeho rodiče se rozvádějí. Dan je vychováván matkou, přičemž s otcem má až do dospělosti spíše špatný vztah. V roce 1988 úspěšně dokončuje studium na pražské konzervatoři v hudebně-dramatickém oboru. Herectví se však věnuje i do budoucna pouze příležitostně. Objevil se například ve filmech Proč, Černí baroni a německém seriálu Alles ausser Mord). O dva roky později si bere za manželku studentku režie na FAMU, Mirjam Müller, se kterou má dnes 3 dcery.

V roce 1987 zakládá s kamarádem Davidem Matáskem skupinu Orlík; ta koncertuje především v dobách totality a svádí boj s cenzurou komunistického režimu. Po debutovém albu Oi! z roku 1990 se kapela ocitá pod tíhou kritiky novinářů, čímž začíná kritika textů písní z nejrůznějších stran. Mnoho fanoušků nechápe obsah písní a tím se startuje neodvratný konec skupiny. Druhé album se jmenuje Orlík - Demise!, což je poslední tečka za Orlíkem.

V roce 1992 se Landa vydává na sólovou dráhu a debutuje tak deskou Valčík a postupně natáčí další a další desky. Dohromady získává dvanáct zlatých a pět platinových desek.

V roce 1996 píše společně s manželkou Mirjam scénář a hudbu k muzikálu Krysař, který se následně hraje kromě Česka také na Slovensku, Rakousku a Německu.

Od roku 1996 se Daniel kromě hudby věnuje také úspěšnému a na profesionální úrovni vedenému autokrosu (získává např. 6. místo v Evropě). V roce 1998 končí na ME v autokrosu na šestém místě a v roce 1999 je vyhlášen nováčkem sezóny. V roce 2000 je 5. v ME v truck racingu. Další rok Landa opouští dráhu pilota trucků a usedá do vozu v soutěži rallye.

V roce 2000 je hudebním vydavatelstvím EMI vyhlášen jako "Nejúspěšnější český autor za posledních deset let."

Kromě písní Daniel píše také filmové scénáře. Zfilmován je například scénář Zvláštní schopnosti, ostatní jsou většinou nezfilmované a zůstávají zatím v Danově šuplíku. Daniel píše také scénickou hudbu k filmům, např. Udělení milosti se zamítá (2002) a Gambit (2001), za něž dostává cenu "Zlaté ovladače".

V roce 2003 přepracovává Mozzartovo Requiem do nové podoby Rockquiem. Část výtěžku z tohoto projektu věnuje Nadaci Malina, která je založena ve stejném roce spolu s Romanem Krestou za účelem prevence v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Díky tomuto projektu vzniká několik výukových filmů.

O rok později se koná v Basilice Minor sv. Petra na Vyšehradě neveřejný koncert s oficiálním názvem Večer písní Karla Kryla pro Český národ. Z tohoto setkání vychází ještě tentýž rok CD a DVD a také další Danielovo řadovové album Neofolk.

Na podzim rokue 2005 Dan koncertuje v Ostravě a Praze v rámci turné Bouře a 31. března 2006 se v divadle Kalich uskutečňuje premiéra Danova muzikálu Tajemství. Oba projekty poté vycházejí na CD.

V listopadu 2006 se objevuje na albu textaře Michala Horáčka - Strážce plamene, kde zpívá písně "Otevřete okno, aby duše mohla ven" a "Díkůvzdání".

V roce 2007 natáčí Daniel se svojí manželkou film Kvaska a následně na divadelních prknech představují stejnojmenný muzikál.

Roku 2008 se Landa vydává na několik koncertních zastávek v rámci Československo Tour 2008, z čehož má následující rok vyjít CD a DVD.

V roce 2009 také vydává své album s názvem Nigredo..

V roce 2010 společně s manželkou Mirjam napsal scénář k filmu Dotkni se duhy, který byl následně přejmenován na přesnější Tacho. Ve filmu si zahrál hlavní roli závodníka Alexe Bolda a zkomponoval k němu veškerou hudbu, která vyšla také jako soundtrack. Film měl premiéru 2. 12. 2010.

Koncem listopadu 2012 oznámil ukončení své hudební kariéry. Přestal používat i své jméno a začal si říkat kouzelník Žito 44. Velkou kontroverzi vyvolal jeho projev na předávání hudebních cen Český slavík 2012. Podle některých reakcí zde nepokrytě vyhrožoval veřejnosti, podle dalších to byl projev člověka, který prožívá silnou krizi identity.

Jako kouzelník Žito si stanovil sedm „kejklí“, cílů, kterých chce dosáhnout:
plavat freedive s tygřími žraloky
v mistrovství světa v rallye se umístit do 4. místa
podplavat egyptskou Blue Hole
vyhrát zápas v thaiboxu proti profesionálnímu boxerovi
dostat Sigmu Olomouc do finále Ligy mistrů
uspořádat koncert pro 100 tisíc lidí
položit základní kámen chrámu Zlatého draka
Očekává se tedy, že se momentálně Dan bude věnovat plnění těchto cílů. Poslední album Dilema pyrotechnika vyšlo v listopadu 2012.

Zpracoval: danielson;
Historie úprav

13.11.2009 - 00:00 danielson přidal 4714 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.