Playlisty Akce
Reklama

B Dan Balan biografie

Biografie

Dan Mihai Balan se narodil 6. února 1979 v Kišiněvě, Mihai Balanovi, diplomatovi, a Ludmile Balan, televizní moderátorce. Má sestru, televizní moderátorku Sandu Bălan (nar. 1984).

Svůj první nástroj, akordeon z druhé ruky, dostal jako dárek v 11 letech a v mladém věku se začal věnovat hudbě. Následně navštěvoval hudební školu, ale jeho rodiče naléhali, aby se dal na práva. Jejich přání mladý Dan splnil, ale brzy školu opustil, aby mohl hrát se svou první kapelou Inferialis, která hrála gothic doom metal.

V roce 1995 měla kapela svůj první koncert v koncertním sále v jedné z továren v Kišiněvě. Jeho rodiče byli vystoupením tak ohromeni, že mu koupili drahý syntezátor. Další dva roky strávil vystupováním s kapelou, absolvoval několik malých koncertů a poté se rozhodl přejít ke komerčně znějící hudbě.
V rozhovoru vysvětlil, že se nikdy nepovažoval za heavymetalového hudebníka a místo toho se identifikoval jako producent se zájmem pracovat s různými hudebními styly. Začal experimentovat a zkoumat nový popový zvuk. V roce 1998 nahrál a vydal svou první sólovou píseň De la Mine.

V roce 1998 vznikl nový hudební projekt O-Zone, za nímž stál i jeho kolega z Inferialis, Petru Jelihovschi. Duo vydalo své první album s názvem Dar unde esti?, z nějž hned 7 písní bylo hitem napříč Moldavskem. Zároveň se Dan stal producentem nového dětského televizního pořadu Tanti Ludmila Show, který moderovala jeho matka.

Krátce nato Jelihovschi kapelu opustil, aby se mohl věnovat vlastní kariéře v televizi. Aby kapela mohla pokračovat, Balan vyhlásil konkurz na nové členy, ve kterém se dlouho nedařilo najít někoho schopného, než se objevili Arsenie Todiraș a Radu Sirbu.

V průběhu roku 2001 Balan napsal a nahrál druhé album O-Zone Number 1, které v roce 2002 vyšlo pod společností Cat Music. Nicméně na rozdíl od prvního alba se nestalo tak komerčně úspěšným. I tak O-Zone vyhráli cenu za nejlepší hudební video na MTV Romania Music Awards v roce 2002 za svůj singl Numai tu.

Průlom přišel v roce 2003, kdy Balan s kapelou nahrál Dragostea Din Tei, známou také jako "Numa Numa Song", která se stala jedničkou ve více než 30 zemích. Celosvětově se prodalo více než 8 milionů kopií a získalo zlatou a multiplatinovou certifikaci ve většině zemí Evropy, Asie a Latinské Ameriky.

V roce 2004 O-Zone opět vyhráli cenu za nejlepší tanec na MTV Romania Music Awards a již druhý rok v řadě byli nominováni za nejlepší rumunský počin na MTV Europe Music Awards. Později téhož roku kapela přišla s třetí deskou DiscO-Zone, které se stalo jejich nejprodávanějším, certifikovaným jako zlato a platina v různých zemích.

Po rozpadu kapely v roce 2005 Balan založil rockovou kapelu Balan a začal pracovat na nové hudbě. Na začátku roku 2006 se přestěhoval do Los Angeles, aby nahrával v Ocean Way. Tam nahrál a koprodukoval své první sólové rockové album s Jackem Josephem Puigem. I přestože byla deska nahrána, nakonec k jejímu vydání nedošlo. Některé písně, jako například Cry Cry a The 24th Letter byly později vydány jako součást jeho alba Freedom, Part 1 z roku 2012.

I tak se Dan nevzdal a v roce 2007 se vrátil z USA a znovu se dal do práce. V té době předvedl úplně nový materiál nazpívaný falzetovým hlasem vydaný pod přezdívkou Crazy Loop, což je alter ego, které kontrastuje s jeho skutečnou osobností. Hudebník popsal Crazy Loop jako "zábavnější, bláznivější a ironičtější" osobu než je on sám a řekl: Nejsem takový, ale část Crazy Loop žije ve mně. V říjnu 2007 tak vyšel první singl Crazy Loop, který bodoval hlavně v německy mluvících zemích nebo třeba v Polsku a Rumunsku.

Debutové album The Power of Shower vyšlo v prosinci a obsahovalo některé z písní, které Balan vytvořil pro své nevydané album v Los Angeles předchozí rok. Druhý singl alba, Johanna, Shut Up! byl vydán v létě 2008 spolu s hudebním videem, které režíroval a natočil v Los Angeles Marc Klasfeld.
Singl byl poslední oficiální skladbou vydanou pod pseudonymem Crazy Loop. Umělec vydal třetí singl z The Power of Shower v říjnu 2008 pod svým vlastním jménem, Dan Balan. Rocková balada nazvaná Despre Tine Cant (2 part), vydaná v Rumunsku a Moldavsku byla doprovázena hudebním videem režírovaným Gregem Olivem.

Později v roce 2009 zpěvák znovu vydal album The Power of the Shower jako Crazy Loop Mix, tedy exkluzivní vydání se čtyřmi novými skladbami, které zahrnovaly Friday Night, My Best Summer, Judy's Love Line a zbrusu nový Chica Bomb, který byl jasným začátkem jeho nové hudební éry.
V listopadu 2009 mu úřadující prezident Moldavska Mihai Ghimpu udělil čestný titul Master in Art za úspěchy v tvůrčí činnosti, příspěvky k propagaci hudebního umění a vysoce výkonné umění.

V roce 2008 Balana kontaktovali producenti, aby se stal spoluautorem skladby Live Your Life od Rihanny a T.I., protože skladba samplovala jeho hit Dragostea Din Tei. V roce 2009 jeho spoluskládání písně vedlo k tomu, že byl nominován na cenu Grammy, jako první a jediný Moldavan, kterému se to kdy podařilo.

Balanův sólový singl Chica Bomb, který obsahoval vokály americké zpěvačky Katie DiCicco a produkci italského DJ Andrea Bertoliniho, byl oficiálně vydán v roce 2010 a hned ovládl žebříčky v několika zemích včetně Rakouska, Dánska nebo Řecka. I proto následně vznikla re-edice s řeckou zpěvačkou Eleni Foureira.
Zpěvák představil svůj další singl Justify Sex v červenci 2010 na festivalu Europa Plus Live v Moskvě. Dostal se na první místo v ruské hitparádě, kde se udržel 43 týdnů. Videoklip k písni režíroval Jesse Dylan, který video natočil v Los Angeles a jeho koncept založil na filmu Friday the 13th.

Po úspěchu dvou po sobě jdoucích singlů, které dosáhly na první místo v hitparádě, se Balan rozhodl přesunout svou pozornost na východoevropský trh. V létě 2010 nahrál lyrickou píseň Lepestkami Slez jako duet s Verou Brežněvou, kterou potkal v New Yorku. Píseň, Balanova první v ruštině, byla vydána 29. října a stala se jeho třetím po sobě jdoucím číslem jedna v Rusku a na 16. slavnostním předávání cen Zlatý gramofon ve Státním kremelském paláci v Moskvě získal cenu Golden Gramophone Award, nejprestižnější ruskou hudební cenu.

Na jaře 2011 se Dan vrátil k angličtině a nahrál singl Freedom, duet s americkou zpěvačkou Corey Gibson a DJ Andrea Bertolini. 26. září 2011 vydal znovu ruskou skladbu Lish do Utra. V rozhovoru Balan vysvětlil, že když přemýšlel o konceptu píseň, měl okamžitou představu, že píseň bude nejlépe prezentována v ruském jazyce.

V dubnu 2012 Balan vydal další ruský singl, pop-rockovou píseň Lyubi. Píseň se dostala na první místo v žebříčku Top Hit Weekly Audience Choice, na třinácté místo v ruském žebříčku a na druhé místo v ukrajinském žebříčku.
V listopadu 2012 oznámil, že pracuje na svém posledním albu Freedom, Part 1, které představil během koncertu v moskevské koncertní síni.

V květnu 2013 vydal Balan Lendo Calendo, dvojjazyčný singl s textem ve španělštině a angličtině. Na skladbě se podíleli Tany Vander a francouzský rapper Brasco. Svůj part zazpíval ve španělštině, kterou studoval v Barceloně. Slova Lendo Calendo vymyslel sám Balan, který je považoval za magická slova jako Abracadabra.

V lednu 2014 začal Balan nahrávat nové studiové album Freedom, Part 2 v Londýně v Abbey Road Studios, AIR Studios, RAK Studios, Strongroom Studios a Sarm Studios. Napsal hudbu a texty a produkoval všechny skladby na albu. Na nahrávkách se podílel Symphony Orchestra of British Musicians' Union, London Community Gospel Choir, London Voices pod vedením Terryho Edwardse a Bena Parryho, stejně jako bubeník Massive Attack Julien Brown, kytarista Seton Daunt a perkusionista Andy Duncan. Chris Elliott pracoval na aranžmá pro symfonický orchestr.

Ochutnávkou z alba se stal singl Domoy vydaný v září 2014. Oproti předchozí Danově tvorbě je Domoy poměrně experimentální, vzdaluje se od jeho typického stylu a oslovuje starší publikum.
V roce 2015 se Balan vrátil ze své tvůrčí přestávky, aby vydal další experimentální singl Funny Love. K pokračování práce na albu se vrátil až v roce 2017 s písní Hold on Love.

V roce 2017 se rozhodl znovu sjednotit O-Zone, aby měli 9. května 2017 dva koncerty v Kišiněvě a Bukurešti.
V březnu 2018 vydal Dan Balan nový singl s názvem Allegro Ventigo na kterém hrál Matteo. V Rumunsku, na Ukrajině, v Rusku a Bulharsku, kde byl singl úspěšný, se hodně mluvilo o jazyce, ve kterém je napsán. Balan v rozhovoru vtipkoval, že jde o "starou moldavštinu", ale ustálený názor je, že text je psán ve fiktivním jazyce, který kombinuje prvky španělštiny, italštiny, řečtiny a rumunštiny.
12. září 2018 vydal Dan nový singl s názvem Numa Numa 2 ve spolupráci s Marley Watersem. Po několika dnech se píseň dostala na 1. místo v Japan Charts, kde měla velký úspěch a díky tomu došlo i na malou show/koncert v Japonsku.

V roce 2019 Dan Balan vytvořil audio a video produkční společnost Monarda Studios, která se zabývá řízením a rozvojem hudebních umělců a internetových celebrit. Kanceláře společnosti se nacházejí v Kyjevě na Ukrajině a v Bukurešti v Rumunsku.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

22.03.2023 - 21:49 DevilDan ubral -8 znaků
16.02.2023 - 00:40 DevilDan přidal 10 znaků
16.02.2023 - 00:39 DevilDan ubral -2 znaků
16.02.2023 - 00:38 DevilDan ubral -3 znaků
16.02.2023 - 00:37 DevilDan přidal 9317 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.