Playlisty Akce
Reklama

A Christina Aguilera biografie

Biografie

Christina María Aguilera se narodila 18. prosince 1980 v New York City muzikantce Shelly Loraine Kearns (rozené Fidler) a vojákovi US Army Fausto Xavier Aguilerovi. Otec se narodil v Ekvádoru a její matka má německé, irské, velšské a nizozemské kořeny. Kvůli vojenské službě jejího otce rodina střídavě žila v New Jersey, Texasu, New Yorku a Japonsku. Aguilera tvrdila, že její otec byl fyzicky a emocionálně hrubý, s bouřlivou domácností se vypořádala svou hudbou, kterou používala jako únik. Když jí bylo šest let, rodiče se rozvedli a Christina se společně s matkou a mladší sestrou Rachel přestěhovala k babičce do Rochesteru. Později se matka znovu vdala za Jima Kearnse, s kterým měla syna Michaela. Po letech odcizení projevila Aguilera v roce 2012 zájem o smíření se svým otcem.

Jako dítě byla Christina tažena k bluesu a soulu díky deskám své babičky, snaha cvičit ji vybojovala přezdívku "dívenka s velkým hlasem". Snažila se být zpěvačkou a svou první talentovou show vyhrála v osmi letech se ztvárněním "I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me)" od Whitney Houston. V deseti letech vystoupila s "A Sunday Kind of Love" na soutěži Star Search. Během pobytu v Pittsburghu zazpívala národní hymnu před zápasy místních fotbalových a hokejových klubů.

V roce 1991 vstoupila do The Mickey Mouse Club, i když nesplňovala věkový požadavek. Po skončení show vydala v Japonsku první píseň, All I Wanna Do, duet s Keizo Nakanishi. V roce 1998 se vrátila do Ameriky hledat nahrávací kontrakt. Blížila se k RCA Records, kde ji bylo řečeno, ať kontaktuje Disney, kvůli finančním problémům. V té době poslala Disneymu svůj cover písně "Run to You" v naději, že bude vybrána jako zpěvačka pro soundtrackovou písničku Reflection k animovanému filmu Mulan. Byla vybrána a v červnu 1998 singl vydala.

Po singlu upoutala pozornost Rona Faira z RCA, kde rychle podepsala smlouvu. V červnu 1999 vydala singl Genie in a Bottle, který spadal do trendu teen popu a katapultoval ji na vrcholky hitparád. Krátce na to vyšlo album Christina Aguilera s neméně úspěšnými singly What a Girl Wants a Come On Over Baby (All I Want Is You). Na 42. předávání cen Grammy získala cenu za Nejlepšího nového umělce.

Na podzim 2000 vyšly hned dvě desky - Mi Reflejo a My Kind of Christmas. Španělské album obsahuje do španělštiny přeložené písně z debutového alba. Druhé obsahuje známé vánoční písně v popovém rytmu. Na podporu obou desek Christina vyjela na Christina Aguilera in Concert v polovině roku 2000. Turné obsáhlo Severní Ameriku, Evropu, Jižní Ameriku a Japonsko. V říjnu 2000 podala trestní oznámení proti Kurtzovi za nevhodný, nepatřičný a nepřiměřený vliv na její profesní činnost. Po ukončení Kurtzových služeb najala společnost RCA Irvinga Azoffa jako nového manažera Aguilery.

Aguilera učinila své první kroky směrem k ovládání své umělecké dráhy v roce 2001 v nové verzi písně Lady Marmalade pro filmovou verzi Moulin Rouge!, ve které spolupracovala s Pink, Myou a Lil Kim za produkce Missy Elliott a Rockwildera. Na 44. předávání cen Grammy píseň získala cenu za Nejlepší pop kolaboraci. V polovině roku 2001 vydala soubor dem Just Be Free z let 1994-95.

Během tvorby čtvrtého alba začala umělkyně hledat nový směr, protože cítila hudební i textovou hloubku. Své nové album pojmenovala Stripped a nazvala ho "novým začátkem znovu představení sebe sama jako nového umělce na cestě". K představení nové persony Christina vydala jako první singl Dirrty v září 2002. Její nový image představený ve videoklipu byl široce kritizován veřejností, až začal zastiňovat její hudbu. Christina obhajovala svou novou tvář následovně: "Jsem v mocenské pozici, v úplném ovládání všeho a všech kolem mě. Být úplně takovým míčem je pro mě měřítkem skutečného umělce." Stripped vyšlo v říjnu 2002 a bylo podpořeno singly Fighter, Can't Hold Us Down a The Voice Within. Během propagace alba Christina přijala své alter ego Xtina, obarvila si vlasy na černo a představila několik tetování a piercingů. Společně s Justinem Timberlakeem poté vyjela na Justified and Stripped Tour od června do září 2003, do prosince pak vyjela na sólo turné Stripped Tour.

V roce 2004 Aguilera nahrála Car Wash pro animovaný film Příběh žraloka (Shark Tale), ve kterém se zapojila i jako dabérka a přidala své vokály do singlu Tilt Ya Head Back od Nellyho. Pro svou spolupráci s Herbie Hancockem na singlu A Song for You byla nominována na Grammy. Ve stejné době začala pracovat na dalším studiovém albu inspirovaném klasickou Hollywoodskou érou jako je Marilyn Monroe, Marlene Dietrich a Mary Pickford, kterou prezentovala kudrnatými blond vlasy a retro make-upem.

V únoru 2005 se zasnoubila s Jordanem Bratmanem, se kterým randila od roku 2003. 19. listopadu 2005 se pár vzal v Kalifornii. Následovalo vydání singlu Ain't No Other Man z alba Back to Basics, které vyšlo v srpnu 2006. Píseň byla značně inspirována jejím manželstvím a obsahuje elementy soulu, bluesu a jazzu 20. let. V hudební videu debutovalo Christinino alter ego Baby Jane inspirované filmem What Ever Happened to Baby Jane? (1962).

Back to Basics vyšlo v srpnu 2006 a Christina ho popsala jako "dvojité album a vrácení se k jazzu, blues a soulu z 20., 30. a 40. let, které zahrnuje moderní twist. Nejvíce bylo ovlivněno pracemi Otise Reddinga, Millie Jackson, a Nina Simone. Album dosáhlo pozitivních recenzí, debutovalo na vrcholu Billboard 200 a ve Spojených státech prodalo přes 1,7 milionu kopií. Na 49. předávání cen Grammy vystoupila se svou verzí It's a Man's Man's Man's World původně od Jamese Browna. Mimo to album obsahuje dva hodně úspěšné singly - Hurt a Candyman. Od listopadu 2007 do října 2008 probíhalo Back to Basics Tour.

V lednu 2008 Christina porodila svého prvního syna. Jako vzpomínku na svou kariéru vydala Keeps Gettin' Better: A Decade of Hits jako soubor největších hitů s novým singlem Keeps Gettin' Better.

Na šestém albu začala zpěvačka pracovat během těhotenství, kdy poslouchala elektronickou hudbu. Hlavní singl, Not Myself Tonight, vyšel v březnu 2010. Šesté album s názvem Bionic vyšlo v červnu 2010 a bylo zařazeno do R&B s vlivem future popu. Dalším mezinárodním singlem se stala píseň You Lost Me a spolupráce s Nicki Minaj Woohoo.

Po boku zpěvačky Cher se Christina objevila v muzikálním filmu Burlesque, který se objevil v kinech v listopadu 2010. 15. dubna 2011 se Christina rozvedla se svým manželem, Jordanem Bratmanem a začala randit s Matthewem Rutlerem. Od dubna 2011 do prosince 2012 se stala koučem v hudební soutěži The Voice. Během první sezóny nahrála Moves like Jagger s kapelou Maroon 5.

Během třetí série The Voice vydala singl Your Body jako vlaštovku ze sedmého alba. Lotus vyšlo v listopadu 2012. Christina album nazvala jako "znovuzrození" po osobních soubojích, kterými prošla. Album podpořil i druhý singl Just a Fool ve spolupráci s Blakem Sheltonem. V prosinci 2012 Christinu v The Voice nahradila Shakira, vrátila se až v páté sérii v září 2013.

V roce 2013 s Pittbulem vydala Feel This Moment a objevila se v mexickém coveru Hoy Tengo Ganas de Ti s Alejandrem Fernándezem. S kapelou A Great Big World poté vydala velmi úspěšný singl Say Something, který nakonec získal i cenu Grammy. Po zasnoubení s Matthewem Rutlerem v únoru 2014 porodila v srpnu dcerku. V roce 2016 vydala Change určený obětem střelby v Orlandu, stejně tak jako zesnulé Christině Grimmie. Mezi další práce patří disco track Telepathy s Nilem Rodgersem pro Netflixovou sérii The Get Down (2016) a propůjčení hlasu v animovaném filmu The Emoji Movie (2017).

V létě 2015 začala pracovat na novém albu, ze kterého jako první vyšly singly Accelerate s Ty Dolla Sign a 2 Chainz a Fall in Line s Demi Lovato. Deska, Liberation, vyšla 15. června 2018. Deska je silně ovlivněná vlivy R&B a hip hopem, které reprezentují její touhu po svobodě. K propagaci alba vyjela na Liberation Tour od září do listopadu 2018, evropská část byla nazvaná The X Tour. V říjnu 2019 Christina nahrála Haunted Heart pro animovaný film Addams Family. 6. března 2020 přidala Loyal Brave True do filmové adaptace animovaného Disney filmu Mulan.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

25.08.2020 - 21:25 DevilDan přidal 8539 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.