Playlisty Akce
Reklama

C Chinaski biografie

Biografie

Skupinu dali dohromady Pavel Grohman a Michal Novotný (později Malátný) v roce 1996, kdy ji ovšem pojmenovali Starý hrady, název byl fanoušky rychle změněn na Starý hadry, u kterého se zůstalo.

V roce 1989 kapelu rozšiřují dva Michalovi spolužáci z DAMU Petr Rajchert, který se ujal druhého zpěvu, a Jiří Seydler. Největší změny přišly v roce 1994, kdy se kapela přejmenovala na Chinaski podle postavy Henry Chinaski z několika románů, novel a mnoha povídek a básní amerického spisovatele Charlese Bukowskiho. O rok později vychází debutové album stejného jména jako má kapela. V září téhož roku byl k písni Pojď si lehnout natočen první videoklip skupiny.

Druhá deska vyšla v roce 1997 a jméno dostala podle nejhranějšího singlu Dlouhej kouř. V témže roce vznikl druhý videoklip pro píseň Podléhám.

V dubnu 1999 vyšel singl 1. signální z připravované desky stejného jména. O rok později z kapely odešle Petr Rajchert a Malátný se tak stává jediným zpěvákem. V této sestavě nahrála kapelu desku Na na na a jiné popjevky, z níž největší úspěch zaznamenala Klára.

V září 2002 vydává kapela desku Originál, kterou jim pokřtila lyžařka Katka Neumannová a skupina NoName. Z této desky se na prvních místech objevuje singl Můj svět. Samotné album se po dvou týdnech stalo druhým nejprodávanějším v ČR a v prosinci kapela rozjela koncert Na vlastních nohou pro děti ze škol postižených letními povodněmi.

Úspěch oslavil i další singl z alba Láskopad, která byla v lednu 2003 7. nejhranější česká píseň. Hit 1970 kapele zajistil cenu za Píseň roku na hudebních cenách Anděl. V březnu 2004 kapela odehrála svou největší koncertní šňůru Premium Best of, která se odehrála pouze ve sportovních halách.

Kapela si na chvíli odpočinula od své tvorby a v listopadu 2004 se podílela na dětském albu Autopohádky, jejichž autorem je Jiří Marek a krom Chinaski se na něm podíleli Jiří Lábus a Lucie Bílá. Deska obsahuje tři pohádky, namluvené členy kapely a zmíněnými hosty, a také 8 nových písní. Následně 15. listopadu vyšlo DVD Docela vydařenej den mapující jarní Premium Best of turné a představuje členy kapely v jiném světle, než je doposud fanoušci znali. Celý rok je završen singlem Láska a jiná násilí.

Další desku ohlašuje písnička Tabáček, která se pouhý měsíc od vydání stala nejhranější písní v rádiích. Samotné album vyšlo v září 2005, Music Bar. 30. ledna 2006 se album Music Bar stalo nejprodávanější deskou roku 2005 s 57 506 kupujících. Chinaski tak vyhráli nejen v kategorii hudebních skupin, ale i v celkovém pořadí prodejnosti za rok 2005.

Rok 2007 zahájili Chinaski koncertem v chicagském Euro Clubu a se svým klipem Vedoucí zabodovala na MTV European’s World Chart Express. Sedmé album dostalo symbolicky název 07 a je podpořeno písní Zadarmo, která měla premiéru na Evropě 2 7. července 2007 v 7:07.

25. července 2008 přišla tragická událost, když na motorce havaroval a následně zemřel bubeník a textař Pavel Grohman. Kapela zrušila do odvolání veškeré koncerty. Na konci srpna vyšla deska Autopohádky 2 natáčená na jaře a následně bylo ohlášeno turné s Davidem Kollerem za bicími. Mimo to začala kapela zkoušet s novým bubeníkem Otakarem Peřinou ml., kterého hudební svět zná pod pseudonymem Marpo.

V dubnu 2010 kapela odletěla do Spojených států, kde absolvovala miniturné a kde se seznámila s producentem Simonem Sidim, po návratu začala příprava na novou desku s názvem Není na co čekat.

Další roky se nesly ve vydání výběru 20 let v síti a v létě 2014 spoluprací s kapelou Slza a Jelen, Xindlem X a Miro Žbirkou na singlu Léto lásky. Dne 6. února 2014 kapela oslavila 20 let své existence obřím koncertem v pražské O2 aréně a v září odjela natáčet desku do britských studií Rockfield, podle kterých je pojmenovaná.

Po vánočním koncertu v roce 2016 ohlásila kapela roční pauzu, po které vydala album Není nám do pláče podpořené podzimním turné, které završil koncert ve vyprodané O2 Areně. Tři dny po něm oznámili dne 19. listopadu 2017 Michal Malátný a František Táborský konec dlouholeté sestavy. Ve skupině zůstali pouze tito dva jmenovaní, ostatní čtyři členové – Štěpán Škoch, Ondřej Škoch, Petr Kužvart a Otakar Petřina jr – skupinu opustili, odchod byl odůvodněn vytracenou chemií mezi členy. V kompletní sestavě zahráli naposledy 18. prosince 2017 pro nadační fond dětské onkologie Krtek.

Nová sestava byla oznámena na začátku roku 2018; post bubeníka obsadil Lukáš Pavlík, baskytaristy Tomi Okres a klávesistou se stal Jan Steinsdörfer.

Jedenáctá deska dostala doslovný název 11. Natáčelo se v Praze, Mikulově, Mnichově a Londýně. Jak kapela sama naznačuje, většina písní vznikla v šatně z čiré radosti, která po změně sestavy v kapele znovu zavládla. Stejně tak jde o první desku, kterou se kapela rozhodla natočit bez producenta.

V roce 2022 byl do kin uveden autentický dokument Chinaski: Každý ví kulový, který vznikl i s původními členy kapely a manažerského týmu. Později téhož roku vyšlo album FRIHET, jehož hlavní singl, Dvě srdce vejpůl, zazněl ve výše zmíněném filmu.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

20.12.2022 - 19:19 DevilDan přidal 118 znaků
02.06.2022 - 22:38 DevilDan přidal 448 znaků
28.02.2019 - 22:11 DevilDan ubral -46 znaků
18.01.2019 - 23:29 DevilDan přidal 4655 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.