Kecárna Playlisty
Reklama

S Britney Spears biografie

Biografie

Britney Spears, celým jménem Britney Jean Spears, se narodila v městě McComb v Mississippi, žila však v Kentwoodu v Louisianě. Otec Jamie Parmel Spears pracoval jako stavební dodavatel, matka Lynne Irene Spears (Britdges) jako učitelka na základní škole. Britney má dva sourozence - bratra Bryana (narozen 1977), který působí jako jeden z jejích manažerů a sestra Jamie Lynn (narozena 1991), která je rovněž úspěšnou herečkou a zpěvačkou.

Britney byla už jako malá vynikající gymnastka, která vyhrávala různé soutěže. Působila v místní taneční revue. Když ji bylo osm, kněz místního babtistického kostela jí doporučil konkurz do Mickey Mouse Clubu. Následně si ji všiml agent z New Yorku, kde poté tři roky navštěvovala taneční školu a působila v televizi v několika nekomerčních reklamách.

Později byla do Mickey Mouse Clubu přijata a potkala se tam s dalšími začínajícími hvězdičkami jako je Justin Timberlake nebo Christina Aguilera.

Debutovým singlem Britney byl song ...Baby One More Time, který se začal v roce 1998 objevovat v rádiích a na MTV. Píseň slavila úspěchy po celém světě a okupovala vrcholky hitparád. Stejnojmenné album bylo v Kanadě a v USA na špici nepřetržitě šest týdnů. Za album také dostala mnoho ocenění. V prosinci obdržela čtyři ceny Billboard Music Award a ceny American Music Award.

V roce 2000 vydala ve spolupráci s matkou svou první knihu, u nás vydanou pod názvem Ze srdce do srdce. Vyhrála několik cen MTV Award.

Následovalo druhé album s názvem Oops!… I Did It Again, za které obdržela dvě nominace na Grammy v kategoriích Nejlepší popové album a Nejlepší popová píseň.

V listopadu 2001 vydala album, nazvané jednoduše Britney. Na něm se Britney podílela poprvé jak autorsky, tak producentsky. Oproti prvním dvěma deskám zaznamenalo album poměrně vysoký prodejní pokles.

O tři měsíce později (2002) šel do kin první film s Britney, nazvaný Crossroads; V něm se objevily písně z alba „Britney“. Film byl kritiky roznesen na kopytech a Britney získala cenu Zlatá malina pro nejhorší herečku a stejnou cenu získala za Nejhorší píseň filmu, za song I’m Not a Girl, Not Yet a Woman.

Kritici začali spekulovat, že její hudební vliv na svět rapidně poklesl, ale přesto byla za album Britney nominována na cenu Grammy a za rok 2003 byla vyhlášena časopisem Forbes celebritou roku. Na hudební scénu se vrátila po odmlce v srpnu 2003 při udělování cen MTV Video Music Awards, kde vystupovala společně se svým idolem Madonnou a Christinou Aguilerou. Vystoupení vzbudio velký poprask, protože se při něm s Madonnou políbila.

Na sklonku roku vydala čtvrté album In the Zone, se kterým ji pomáhali osobnosti jako je Moby nebo R. Kelly. Britney si všech 13 písní z alba napsala sama. Album se opět dostalo na 1. místo amerického albového žebříčku, čímž znovu přepsala hudební dějiny (všechny alba na prvním místě). Po dlouhé době měla také singl v Top 10 amerického hudebního žebříčku. Singlem byla píseň Toxic, za kterou obdržela Britney svou první Grammy. Úspěšný byl i singl Everytime, po jehož vydání se vydala Britney na celosvětové turné s názvem „The Onyx Hotel Tour“.

V září 2004 vydala Britney svůj první parfém „Curious“, za který získala nálepku nejlépe prodávaného parfému (přišla si ke 100 milionům dolarů) Koncem roku vydala album Greatest Hits: My Prerogative, na kterém se objevily i tři nové singly. A také porodila své první dítě.

V letech 2005 - 2006 stihla porodit 2. dítě (syn Sean Preston) a rozvést se. Dále vyšlo remixové album B in the Mix: The Remixes a nový parfém nazvaný „In Control“.

V roce 2007 byla Britney po pronásledování paparazzii, svých divokých večírcích a litrech alkoholu 3x v léčebně. V září téhož roku začala bitva o opatrovnictví synů a soud nařídil Britney, aby se každý týden podrobila testům na drogy a alkohol. Ta byla o několik dní obviněna z řízení auta bez řídičského průkazu a hrozil ji rok vězení. Tím pádem dostal děti do plné péče exmanžel Kevin Federline.

Britney tak téměř po 3 letech vystoupila na jeviště, poprvé 1. května 2007 v House Of Blues v San Diegu a poté následovalo ještě 5 vystoupení v jiných městech. Všechna byla vyprodaná během několik minut a všechna odzpívaná na na playback.

Posledního srpna vyšel nový singl nazvaný Gimme More a hudební televize MTV oznámila, že Britney zahájí udílení cen MTV Video Music Awards právě s tímto singlem. Vystoupení ale bylo kritiky odsouzeno, jelikož Spears zpívala na playback a téměř netančila.

Vyšlo další album - Blackout. U kritiků se setkalo s vysokým úspěchem, Britney však album nepropagovala a tím ho pohřbila. V prosinci 2007 vpustila do světa videoklip “Piece of Me”, který se dostával na přední příčky hitparád.

V lednu 2008 byla Britney Spears hospitalizována kvůli svému psychickému stavu a spekulovalo se dokonce o chuti spáchat sebevraždu. Po léčebně nastal zlom. Britney začala pracovat na své postavě a v březnu nečekaně oznámila, že si zahraje epizodní roli v úspěšném americkém seriálu How I Met Your Mother. Epizoda s Britney Spears se stala nejsledovanější epizodou How I Met Your Mother vůbec a dokonce dostala nejvyšší hodnocení v historii seriálu. V sitcomu se ještě poté objevila znovu. Podle tvůrců je možné, že si zahraje i v nové sezóně. Také bylo překvapivě oznámeno, že Britney natáčí své šesté studiové album, které by mělo vyjít na konci roku 2008.

7. září 2008 si z udílení cen 2008 MTV Video Music Awards odnesla ceny “Nejlepší ženské video”, “Nejlepší popové video” a “Video roku” za videoklip k písni Piece Of Me.

Na konci roku vyšel singl Womanizer, který se stal nejúspěšnějším singlem zpěvaččiny kariéry, když rekordně poskočil z 96. na 1. místo v americké singlové hitparádě a stal se nejhranějším songem amerických rádií a pokořil rekord v nejvíce stažení songu ženské interpretky v historii. Po singlu vyšlo album Circus, které bylo kritikou kladně přijmuto a zpěvačka završila comeback celosvětovým turné, které odstartovala 3. března 2009 v New Orleans.

Zpracoval: danielson;
Historie úprav

13.11.2009 - 00:00 danielson přidal 6328 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.