Playlisty Kecárna
Reklama

B Breaking Benjamin biografie

Biografie

Benjamin Burnley začínal v kapele s názvem Breaking Benjamin už v roce 1998, v té době hrála "jemnější" hudbu a covery verze písní od Weezer a The Beatles. Jméno pochází z nehody, kdy Burnley nechtěně rozbil půjčený mikrofon a jeho majitel reagoval větou: "Thanks to Benjamin for breaking my fucking mic." Tahle kapela hrála ve složení z kytaristy Aarona Finka, basáka Nicka Hoovera a bubeníka Chrise Lightcapa. Kapela se rozpadla po Benjaminově odstěhování se do Kalifornie.

Po návratu do Pennsylvánie založil s bubeníkem Jeremym Hummelem a basákem Jasonem Davolim Plan 9, která odkazovala na nezávislý film "Plan 9 from Outer Space" (česky pouze "Plán 9") z roku 1959, poté se přejmenovala na Planet 9 a nakonec se vrátila k původnímu Breaking Benjamin.

Trio získalo pozornost poprvé díky DJevi Freddiemu Fabbrimu, který pustil do rádia píseň Polyamorous, která se hned stala hitem a Fabbri následně financoval nahrání prvního EP kapely, kterého se v roce 2001 prodalo přes 2.000 kopií. Na base se zde objevil Jonathan "Bug" Price, který nahradil Davoliho. Kapelu doplnili Aaron Fink a Mark Klepaski.

Začátkem roku 2002 podepsala kapela smlouvu s Hollywood Records, kde brzy vzniklo první studiové album Saturate, které spatřilo světlo světa 7. srpna 2002 a produkoval ho Ulrich Wild. Začátkem roku 2003 bylo album podpořeno účastí na Jägermeister Music Tour a předskakováním kapele Godsmack.

Do studia se kapela vrátila v říjnu 2003 s producentem Davidem Bendethem. Vznikla tak druhá deska, We Are Not Alone vydaná 29. června 2004, z níž vzešly dva singly, So Cold a Sooner or Later, které atakovaly druhé místo v žebříčku Mainstream Rock Songs.

Koncem roku 2005 se kapela dostala do soudního sporu s bubeníkem Hummelem, který si tou dobou zažádal o rodičovskou dovolenou, aby mohl být s manželkou, které se narodil jejich první potomek. Ta mu byla schválena a za bubny se posadil Kevin Soffera. O něco později ovšem Burnley zavolal Hummelovi a propustil ho, čehož se týkala žaloba, kdy se Hummel domníval, že jde o neoprávněné vyhození a žádal odškodnění za uniklé zisky ze skladeb, na kterých se podílel. Soud skončil v dubnu 2006, vyplacená částka ovšem nebyla zveřejněna.

Po odchodu Hummela konkurz na post bubeníka vyhrál Chad Szeliga, s ním vzniklo další album Phobia s konceptem soustředěným na Burnleyho různorodé fóbie. Přebal alba odkazuje na strach z létání, kromě něj frontman trpí úzkostí ze smrti, hypochondrií, strachu ze tmy a řízení. Vydané bylo 8. srpna 2006 s titulním singlem The Diary of Jane a druhým Breath, který se držel sedm týdnů na první pozici žebříčku Mainstream Rock Songs.

V únoru 2007 stanice AXS TV (známá také jako HDNet) vysílala hodinový koncert z Stabler Arena v Pennsylvánii. Celý záznam vyšel i na DVD na převydané verzi alba Phobia a byl sestříhán pro klip k Breath.

Prvním albem, které Burnley napsal střízliv, se stalo Dear Agony a na přebalu se objevil skenový snímek jeho mozku. Na psaní písní se podílel i kytarista kapely Red, Jasen Rauch, který dokonce napsal celé intro do písně I Will Not Bow. Deska vyšla 9. září 2009 a dostala se na 4. místo žebříčku Billboard 200.

V březnu 2010 Hollywood Records požadovalo nahrání dvou studiových alb, kompilační desky a zažádalo o nahrání nové verze Blow Me Away se Sydnee Duranem z Valory. V květnu 2011 Fink a Klepaski vyhověli studiu po zaplacení 100.000 dolarů, což nelíbilo Burnleymu, který tvrdil, že hudebníci jednali jednostranně a neinformovali ani jeho ani managment kapely, a oba provinilce vyhodil z kapely s požadováním nejméně 250.000 dolarů za trestní poplatky a náhrady škody společně s výlučným právem na jméno kapely.

Shallow Bay: The Best of Breaking Benjamin vyšlo 16. srpna 2011 jako kolekce největší hitů kapely spolu s remixem Blow Me Away. Spolu se standartní verzí vyšla i deluxe edice v podobě dvou disků, na jednom z nichž se nachází raritní nahrávky. Burnley vydal svůj nesouhlas s vydáním alba a že raritní skladby byly vzaty bez souhlasu z jeho laptopu s tím, že se nemělo jednat o obsah pro veřejnost.

V dubnu 2013 kapelu opustil Szeliga pro kreativní rozdíly. V srpnu 2014 bylo přes Facebookový profil kapely ohlášeno, že kapela bude pokračovat jako kvintet a krom frontmana se celé uskupení mění do složení Jasen Rauch (kytara, původně z Red), Keith Wallen (kytarista, zadní vokály, původně z Adelitas Way), Aaron Bruch a Shaun Foist (bubny, původně z Picture Me Broken). 18. března 2015 nová sestava vydala nový singl Failure. 23. června 2015 vyšlo album Dark Before Dawn a Burnley se pod něj podepsal i jako producent.

Během hodiny album dosáhlo první příčky v žebříčku rockových alb na iTunes a druhou v celkovém žebříčku alb a v prodejnosti zaujalo tou dobou nejúspěšnější album kapely.

Psaní nového alba započalo v roce 2016 a podíleli se na něm všichni členové. V roce 2017 Burnley znovu zaujal místo producenta a vzniklo šesté studiové album Ember, jméno má značit konec a začátek něčeho nového. K třem singlům Red Cold River, Torn in Two a Tourniquet, vyšla videa, která na sebe navazují.

Na konci roku 2018 Burnley slíbil album akustických verzí písní na rok 2019.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

28.02.2019 - 22:20 DevilDan přidal 0 znaků
07.02.2019 - 00:35 DevilDan přidal 5266 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.