Playlisty Kecárna
Reklama

B Bon Jovi biografie

Biografie

Hudebník Jon Bon Jovi začal hrát v roce 1975 ve svých 13 letech, hrál na piáno a kytaru ve své první kapele Raze. V 16 letech Jon potkal Davida Bryna, se kterým založil kapelu Atlantic City Expressway. V klubech poté Jon hrál s kapelou John Bongiovi and the Wild Ones. V 80. letech založil další kapelu - the Rest, která dělala předskokana kapele Southside Johnny and the Asbury Jukes. Ve stejné době zpěvák natočil svůj první singl Runaway, který se dostal do lokálních rádiových stanic.

V polovině roku 1982 získal Jon práci v Power Station Studios, jehož spoluvlastníkem byl jeho bratranec Tony Bongiovi. Jon nahrál pár dem a poslal je do nahrávacích společností, jeho první profesionální nahrávkou se stal hlavní hlas v singlu R2-D2 We Wish You a Merry Christmas pro kompilaci Christmas in the Stars.

V roce 1983 Jon navštívil rádiovou stanici WAPP 103.5FM "The Apple" v Lake Success, New York, skrze ní se do podvědomí posluchačů dostal jeho singl Runaway. V březnu 1983 Jon zavolal Bryanovi, který povolal basáka Aleca Johna Suche a bubeníka Tico Torrese. Hlavní kytaru si vzal na starost Jonův soused Dave Sabo, který se později přidal do kapely Skid Row.

Během soutěže místních talentů si kapely všiml Derek Shulman, který s nimi podepsal smlouvu u Mercury Records. S pomocí manažera Doca McGheea kapela nahrála debutové album Bon Jovi, které vyšlo 21. ledna 1984 a nechyběl na ní úplně první singl Runaway, který se dostal do první čtyřicítky Billboard Hot 100. Úspěch alba podpořilo následné předskakování kapele Scorpions v Americe a kapela Kiss v Evropě.

V roce 1985 vyšlo druhé album, 7800° Fahrenheit se třemi podpůrnými singly - Only Lonely, In and Out of Love a Silent Night. Album se dostalo na 37. pozici žebříčku Billboard 200 a bylo certifikováno zlatem.

Po dvou středně úspěšných albech se kapela rozhodla povolat profesionálního textaře Desmond Childa a Bruce Fairbairna k produkci. Třetí album nahrávané v Kanadě dostalo název Slippery When Wet po návštěvě strip klubu ve Vancouveru. Deska vyšla 16. srpna 1986 a osm týdnů strávila na vrcholu Billboard 200. Velké úspěchy sklidily i dva singly, You Give Love a Bad Name a Livin' on a Prayer. Deska byla později jmenována nejprodávanějším albem roku 1987 a Livin' on a Prayer vyhrála MTV Video Music Award.

S rozhodnutím dokázal, že úspěch předchozího alba nebyl jen šťastnou náhodou, vydala kapela desku New Jersey (září 1988), která se stala topem v Americe, Kanadě, UK, Irsku, New Zélandu a Austrálii. Vzešly z ní hned dva hity - Bad Medicine a I'll Be There for You, neméně úspěšné byly písně Born to Be My Baby, Lay Your Hands on Me a Living in Sin, které se dostaly do top10.

Vysoké tempo kolem nahrávání a koncertování si vybralo svou daň a na konci New Jersey tourné, které trvalo 16 měsíců byli všichni členové vyčerpáni fyzicky, psychicky i emocionálně. Po posledním koncertě v Mexiku se členové bez dalších plánů prostě vydali domů a stáhli se z hudební scény, během které vzniklo několik sólo projektů.

V roce 1991 Jon vyhodil svůj management, obchodní poradce i agenty včetně dlouholetého manažera Doca McGheea a vytvořil Bon Jovi Management. V říjnu 1991 se kapela znovu sešla a diskutovala o sporech, problémech a hlavně o budoucnosti kapely.

V listopadu 1992 vyšla deska Keep the Faith reprezentující začátek nové kapitoly v historii Bon Jovi, k níž patřila změna zvuku a image. Hudba se odklonila od těžkých bubnů a divokých kytar směrem k vážnějším textům. Média se hodně soustředila na změnu Jonových vlasů, které si nechal ostříhat.

Album bylo dvakrát platinové a do top desítky poslalo singl Bed of Roses. Titulní píseň se stala číslem jedna v Mainstream Rock Tracks. Následovalo velké a drahé světové turné Keep the Faith Tour/I'll Sleep When I'm Dead Tour během kterého navštívili 37 zemí a odehráli 177 show.

V říjnu 1994 vyšlo kompilační album Cross Road obsahující dvě nové písně - Always a Someday I'll Be Saturday Night. První jmenovaný se stal nejprodávanějším singlem kapely a šest měsíců se hřál v top10 žebříčku Billboard Hot 100. V Británii se Cross Road stalo nejprodávanějším albem roku. Ve stejném roce byl z kapely vyhozen basák Alec John Such a nahradil ho Hugh McDonald.

Šesté album These Days vyšlo v červnu 1995 během evropského turné. Hlavním singlem byla zvolena písnička This Ain't a Love Song s exotickým videem natáčeným v Thajsku. Následovalo These Days Tour během kterého kapela vyprodala třikrát za sebou londýnský Wembley Stadium. Koncerty zdokumentoval video záznam Bon Jovi: Live From London. Po výše zmíněných úspěších si kapela dala pauzu.

Ta skončila v roce 1999 nahráním písně Real Life pro film EdTV. V červnu 2000 vydali album Crush jako sedmé v pořadí se singlem It's My Life, který je označován za jeden z kapely nejúspěšnější a jako symbol dlouhověkosti kapely. 19 a 20. srpna 2000 kapela odehrála dva koncerty ve Wembley Stadium. Úspěšné živé záznamy byly poté vydány v kompilaci One Wild Night Live 1985–2001.

Před nahráváním dalšího alba si kapela dala dovolenou, ale 11. září se změnil svět. Během teroristických útoků se Jon Bon Jovi a Richie Sambora dali k Červenému kříži a nahráli America The Beautiful pro NFL a zúčastnili se benefičního koncertu America: A Tribute to Heroes.

Na jaře 2002 se kapela zavřela do studia a nahrála album Bounce vydané 8. října 2002 (původně malo album vyjít 11. září). Následující rok vyšel box set 100,000,000 Bon Jovi Fans Can't Be Wrong obsahující 4 CD s 38 nevydanými a 12 raritními písněmi.

V září 2005 přišla deska Have a Nice Day debutující jako číslo dva v Británii i Americe, v patnácti zemích se poté stala jedničkou. Titulní hit i druhý singl Who Says You Can't Go Home se staly mezinárodními hity. Díky duetové verzi s Jennifer Nettles se kapela stala první rockovou kapelou na vrcholu country hitparády.

Desáté album, Lost Highway, vyšlo 8. června 2007 s lehkým vlivem country. Třetí singl Till We Ain't Strangers Anymore ve spolupráci s LeAnn Rimes vyhrál cenu CMT Music Award.

V dubnu 2009 debutoval dokument Phila Griffina, When We Were Beautiful, na Tribeca Film Festival, film dokumentuje vzestupy a pády kapely Bon Jovi během jejich 25 let na scéně. V červnu 2009 byli Jon Bon Jovi a Richie Sambora uvedeni do síně slávy textařů (Songwriters Hall of Fame).

10. listopadu 2009 vyšlo album The Circle vracející se k rock n' rollu. Album debutovalo na první pozici v Americe, Kanadě, Japonsk u a Německu. Od 19. února 2010 kapela album podpořila koncerty v rámci The Circle Tour. V říjnu 2010 vyšlo kompilační album Greatest Hits se čtyřmi novými písněmi.

V lednu 2012 Jon prozradil, že pracují na nové desce, první ochutnávku přinesl akustická show v srpnu 2012. V říjnu byly oznámeny termíny turné Because We Can na rok 2013 na podporu nového alba What About Now, které vyšlo 12. března 2013.

27. listopadu 2012 vyšlo video album Inside Out obsahující záznamy z koncertů v O2 Areně, MetLife Stadium a Madison Square Garden. 2. dubna 2013 se pro osobní problémy koncertování vzdal Sambora a jeho místo nahradil Phil X. Následovaly zvěsti, že byl Sambora vyhozen, ale to popřel on i Jon. V roce 2014 kapela oslavila 30. výročí revydáním alba New Jersey s přidaným CD obsahujícím dema.

31. července 2015 vyšly hned dva singly - We Don't Run a Saturday Night Gave Me Sunday Morning - pro kompilaci Burning Bridges. 12. srpna 2016 vylétla první ochutnávka s nadcházejícího alba, singl This House Is Not for Sale. Stejnojmenné album vyšlo 4. listopadu 2016 a debutovalo na první pozici Billboard 200. 16. prosince ho doplnilo live album This House Is Not for Sale – Live from the London Palladium.

V listopadu 2016 Island Records a Universal Music Enterprises vydala remasterované edice všech alb kapely v podobě vinylu k oslavě jejich 32leté kariéře od Bon Jovi (1984) do What About Now (2013). 10. února 2017 vyšel box set obsahují 25 LP desek.

13. prosince 2017 bylo oznámeno, že Bon Jovi budou v roce 2018 uvedeni do síně slávy (Rock and Roll Hall of Fame). 9. března 2019 skrze sociální média kapela poukázala na to, že je zpátky a nahrává své patnácté album. V srpnu 2019 byl odhalen název - Bon Jovi: 2020 s vydáním 5. května 2020. Světové turné bylo v důsledku celosvětové pandemie Covid-19 zrušeno.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

27.06.2020 - 23:04 DevilDan přidal 8624 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.