Playlisty Akce
Reklama

B Blue Öyster Cult biografie

Biografie

Původ kapely se váže ke kapele Soft White Underbelly, která vznikla v roce 1967 v okolí univerzity Stony Brook na Long Islandu na výzvu kritika a manažera Sandy Pearlmana. Kapelu tvořili Buck Dharma, Albert Bouchard, Allen Lanier, Andrew Winters, Les Braunstein a Jeff Kagel. Pearlman chtěl kapelu, která bude americkou verzí Black Sabbath. Jeho důležitost pro kapelu tkvěla v zařizování koncertů nebo kontraktu s Elektra ana d Columbia Records, napsal téže několik textů pro kapelu. Od začátků se jako textař ke kapele přidává Richard Meltzer. Pearlman stál také za přezdívkami, kterou si do teď ponechal jen Buck Dharma. Schopný materiál vznikl v roce 1968 a po odchodu Braunsteina začátkem roku 1969 ho vydala právě Elektra.

Do kapely byl přizván Eric Bloom na pozici hlavního zpěváka. Po špatné recenzi vystoupení ve Fillmore East se Pearlman rozhodl pro změnu názvu kapely, nejdříve na Oaxaca a poté na Stalk-Forrest Group. Z dalšího materiálu byl vydán pouze singl What Is Quicksand? a to v omezeném množství 300 kopií. Následovala další změna jména na Santos Sisters až se v roce 1971 ujal nynější název Blue Öyster Cult.

Debutové album Blue Öyster Cult vyšlo v lednu 1972 poté, co si kapelu vyhlídl newyorský producent a skladatel David Lucas. Na albu se našly písně jako Cities on Flame with Rock and Roll, Stairway to the Stars a Then Came the Last Days of May. V této době se kapela značně začala orientovat k hard rocku, pár písní zase ukázalo silné psychedelické kořeny.

Po úspěšných prodejích a turné absolvovaným s interprety jako the Byrds, Mahavishnu Orchestra a Alice Cooper přišlo v roce 1973 album Tyranny and Mutation obsahující první z mnoha spoluprácemi s Patti Smith, Baby Ice Dog.

Třetí deska, Secret Treaties, vyšla v roce 1974 a dočkala se kladných ohlasů. Jejímu prodeji napomohla vyprodaná turné po arénách. Obrovský úspěch a zlaté ocenění následně získala první záznamová deska On Your Feet or on Your Knees z roku 1975.

Následující studiová deska, Agents of Fortune, obdržela platinu. Jejím největším hitem se stala píseň (Don't Fear) The Reaper, která se umístila na dvanácté pozici Billboard chart a stala se klasikou pro hard rockový žánr. Na další turné si pro fanoušky přichystali laserovou show.

V roce 1977 vyšlo album Spectres s rádiovým hitem Godzilla. Prodeje se dostaly na zlatou pozici, ale byly slabší než předchozí alba. To změnilo dvojalbum Some Enchanted Evening se záznamem z koncertu.

Ke spolupráci na dalším albu si kapela vybrala Toma Wermana, s kterým vznikla deska z roku 1979 Mirrors. Pearlmanovo sdružování s Black Sabbath vedlo ke spolupráci s producentem Martinem Birchem, který stojí i za albem Sabbatů. Výsledkem se stala pozitivně přijatá sedmá řadová deska Cultösaurus Erectus v roce 1980 s titulním singlem Black Blade.

V roce 1981 přišla další deska, Fire of Unknown Origin. Největším hitem z alba se stala píseň Burnin' for You, která se probojovala do Top 40 Hit. Během turné k albu kapelu opustil Albert Bouchard, jeho místo zaujal Rick Downey. Třetím live albem se následně stala deska Extraterrestrial Live.

V roce 1983 vyšla deska The Revölution by Night v produkci Bruce Fairbairna. Během turné zůstala kapela bez bubeníka poté, co Downey kapelu opustil. V únoru 1985 se kapela dala znovu dohromady s Albertem Bouchardem pro kalifornskou část turné. Krátce po skončení turné kapelu opouští i Allen Lanier.

Blue Öyster Cult najali jako bubeníka Jimmyho Wilcoxa a za klávesy se postavil Tommy Zvoncheck, s kterými se dokončilo album Club Ninja, z nějž si úspěch užila jen píseň Dancin' In the Ruins. Během turné po Německu, odešel basák Bouchard, jeho místo zaplnil Jon Rogers. Z původní sestavy tak zbyli pouze Eric Bloom a Donald Roeser.

Po roční pauze se kapela sešla při turné po Řecku v létě 1987. Allen Lanier souhlasil s návratem stejně jako Jon Rogers, k bubnům byl přizván Ron Riddle.

Dalších 11 let kapela strávila koncertováním bez vydání alba, kromě dvou písní pro soundtrack k filmu Bad Channels (1992) a přenahrání písní v roce 1994 na albu Cult Classic. V roce 1991 kapelu opustil Ron Riddle, následovali změny bubeníků - Chuck Burgi (1991–1992, 1992–1995, 1996–1997), John Miceli (1992, 1995), John O'Reilly (1995–1996) a Bobby Rondinelli (1997–2004) - a v roce 1995 vyměnil basáka Rogerse Danny Miranda.

Na konci 90. let vyšla alba Heaven Forbid (1998) a Curse of the Hidden Mirror (2001). Následovalo vydání živáku ve formě CD a DVD A Long Day's Night s koncertem v Chicagu v sestavě Bloom, Roeser, Lanier, Miranda, Rondinelli. V roce 2001 Legacy Records vydalo první album kapely s dodatečným doposud nevydaným materiálem, živými nahrávkami a demo verzemi.

Další personální změny pokračovaly v roce 2004, kdy odešel Rondinelli a nahradil ho Jules Radino. Ve stejné roce skončil i Miranda, jeho místo zaujal Richie Castellano. V červnu 2012 odešel basák Rudy Sarzo, jeho místo zaujal Kasim Sulton.

V roce 2012 v rámci oslavy 40. výročí se kapela poprvé po 25 letech sešla v původním složení na speciálním představení v New Yorku. 14. srpna 2013 zemřel zakládající člen Allen Lanier.

V únoru 2019 Buck Dharma oznámil, že kapela nahrává nové album, které vyjde na podzim. 10. července 2019 kapela podepsala smlouvu s Frontiers Music a naplánovala vydání na rok 2020.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

12.03.2020 - 21:15 DevilDan přidal 5472 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.