Playlisty Akce
Reklama

B Black Eyed Peas biografie

Biografie

Black Eyed Peas je populární americká hip-hopová skupina, pocházející z Los Angeles (Kalifornie) a působící ve složení rapperů apl.de.ap a Taboo, a zpěvačky Fergie, a multi-instrumentalisty Will.i.ama.

Počátek Black Eyed Peas je datován na rok 1988, kdy se spolu setkává William Adams (will.i.am) a Allan Pineda (apl.de.ap). Začínají spolu působit jako rapeři v okolí Los Angeles, kde je objevuje spolumajitel nahrávací společnosti Ruthless Records, Eazy-E a bere je pod svá křídla. Se svým dalším kamarádem, Dante Santiagem, zakládají trio Atban Klann. Jejich debutové album, Grass Roots, nakonec nikdy nevydají, protože společnost Ruthless nepovažuje pozitivní témata a klidné texty za atraktivní.

Poté, co Eazy-E v roce 1995 umírá, trio Atban Klann mění svůj název na Black Eyed Pods a následně na Black Eyed Peas. Dante Santiago je nahrazen Jamie "Taboo" Gomezem a Kim Hill se stává zpěvákem v pozadí. Narozdíl od mnoha hip-hopových kapel, se Black Eyed Peas rozhoduje hrát s živou kapelou a přijímá hudbu a styl oblékání, které se liší od divokých "Gangsta Rap" zvuků ostatních kapel, působících v té době.

U společnosti Interscope Records vydávají své první album, které se jmenuje Behind the Gap (rok 1998) a kapela získává uznání od kritiků. Hitem se stává píseň "Joints & Jam", která se dokonce objevuje na soundtracku Bulworth. Dalším albem je Bridging the Gap (2000), obsahujícím hit "Request + Line" s Macy Gray.

Zlom v kariéře se stává v roce 2002, kdy se ke skupině přidává dosud neznámá zpěvačka Fergie (tehdy zklamaná, protože se jí nepodařilo prorazit se svou dívčí skupinou). Poprvé s Fergie tedy vychází již třetí album skupiny, Elephunk. Z něj na povrch vyplouvá singl "Where Is The Love?", na kterém se podílí i Justin Timberlake. Díky této písni se Black Eyed Peas stává funky-hip hopovou hvězdou. Dalšími populárními písněmi jsou "Hey Mama", "Shut Up" a "Let´s Get It Started" (původně "Let´s get retarded", ale TV a rádia jí odmítají vysílat, z důvodu, že jde o výsměch retardovaným lidem). Album Elephunk je nominováno 4x na Grammy, z nichž 1 Grammy získává. Dalším oceněním tohoto alba je i několik cen MTV. Po celém světě se prodává přes 10 milionů nosičů a prodeje pokračují...

Více než rok pracují na dlouho očekávaném albu Monkey Business, jehož vydání ohlašuje singl "Don´t phunk with my heart", který se ihned stává hitem a v americké hitparádě HOT 100 se objevuje na 3. místě, a také další singly jsou velmi úspěšné. Monkey Business debutuje na 2. místě v US Billboard 200 diagramu alb a za první týden se prodává téměř 300 tisíc kopií.

Na podzim roku 2005 Black Eyed Peas vyráží na turné s Gwen Stefani a v prosinci se pouští do "European Tour".

21. března 2006 kapela vydává album remixů pro iTunes, nazvané Renegotiations: The Remixes. Na albu se objevují například remixy písní "Ba Bump", "My style", "Feel It". Tentýž měsíc Black Eyed Peas vyráží na cestu jako headliner 6. ročníku Honda Civic Tour s podporou kapel Flipsyde a Pussycat Dolls. V podstatě i celý zbytek roku kapela neustále koncertuje.

Fergie vydává své první debutové album s názvem The Dutchess, překvapivě s velkým úspěchem. Will.i.am začíná svou sólovou kariéru a produkuje a spolupracuje s řadou hudebníků velkých jmen, jako je Michael Jackson, U2, Sérgio Mendes, Carlos Santana, Too Short, Kelis, Cheryl Cole, SMAP, John Legend, RBD, Nelly Furtado, Justin Timberlake, Nas a Bone Thugs and Harmony.

Will.i.am vydává v září roku 2007 již své třetí sólové album Songs About Girls, které je kritiky kladně přijímáno, a obsahuje dva singly "I Got It from My Mama" a "One More Chance".

Roku 2009 vychází páté studiové album, The END. Prvním singlem je píseň "Boom Boom Pow", kterou si na internetu zakoupilo 465 000 lidí během prvního týdne. Dalším singlem je píseň "I Gotta Feeling", kterou produkuje David Guetta. Spolupráce s tímto umělcem jistě kapele velmi pomohla.

V amerických hudebních cenách získávají ocenění ve 2 ze 3 nominovaných kategorií.

6. června 2010 skupina oznamuje, že pracuje na dalším albu. To je popisováno jako pokračování The END a Will.i.am sděluje, že se album bude jmenovat The Beginning a bude symbolizovat "růst, nový začátek a začne nový, svěží pohled". Album je vydáno 30. listopadu, a objevují se na něj protichůdné recenze a jeho prodeje jsou špatné.

V jednom z rozhovorů Black Eyed Peas říkají, že pracují na 3D filmu, režírovaném Jamesem Cameronem. Film má být spojením dokumentu z turné a fikcí.

6. července 2011 bylo během koncertu v Alton Towers Staffordshire, že si kapela dává pauzu na neurčito, ale jak sám will.i.am řekl, neznamená to konec tvoření. Poslední koncert odehráli v Miami v rámci turné k albu The Beginning.

Zpracoval: danielson;
Historie úprav

11.01.2011 - 13:45 danielson přidal 4930 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.