Playlisty Akce
Reklama

B Birdy biografie

Biografie

Jasmine Lucilla Elizabeth Jennifer van den Bogaerde se narodila 15. května 1996 v Lymington v Anglii otci Rupertovi Oliverovi Benjaminu van den Bogaerde, spisovateli a matce, koncertní pianistce, Sophii Patricii (rozené Roper-Curzon). Její pseudonym Birdy vznikl z přezdívky, kterou ji dali rodiče, když byla malá a otevírala pusinku jako malý ptáček.

Od sedmi let se malá Jasmine učila na piano a rok později začala skládat vlastní písně. Studovala na Priestlands School a Brockenhurst College. V roce 2008 vyhrála britskou talentovou soutěž Open Mic UK, kde vystoupila s vlastní písní So Be Free před 2.000 lidmi. O rok později se objevila naživo v pořadu BBC Radio 3 Pianothon.

V lednu 2011 vydala svou cover verzi písně Skinny Love od Bon Iver, která se stala jejím prvním velkým hitem, který dosáhl sedmnácté pozice v UK Singles Chart. Po jeho obsazení do seriálu Upíří deníky (The Vampire Diaries) se z písně stal celosvětový hit.

Svoje první debutové album Birdy vydala 7. listopadu 2011 a skládalo se z cover verzí plus jednoho vlastního hitu. Tahouny desky se staly již vydaná Skinny Love a People Help the People. V červnu 2012 se podílela na soundtracku k animovanému snímku studia Pixar Rebelka (Brave) s cover verzí písně Learn Me Right původně od Mumford & Sons, za kterou získala svojí první nominaci na Grammy.

7. srpna 2012 vydala EP Live in London s osmi písněmi. Deska obsahovala cover verzi hitu Eda Sheerana The A Team a vlastní singl Just a Game obsažený ve filmu The Hunger Games. 29. srpna uvedla ceremonii londýnských paralympijských her písní Bird Gerhl od Antony Hegarty.

Po účasti na Sanremo Music Festival 2013 v únoru 2013 se rozhodla vydat druhé album, které představila na svém YouTube kanálu videem, kde sedí ve studiu společně s ukázkou dvou písní, Wings a No Angel. První zmiňovaná, Wings vyšla jako singl 22. července 2013 a jeho popularitu znovu podpořil díl Upířích deníků. Samotné album, Fire Within, vyšlo 23. září a dočkalo se pozitivní kritiky. O den později vyšlo dodatečné EP Breathe.

Na podporu alba vyjela na turné po Americe a Austrálii. Po koncertu v divadle Palais v australském Melbourne ji recenzent popsal jako senzační pianistku, která se zdá být plachá a bázlivá, ale jejíž hlas "zní po celém divadle". Jedinou kritikou bylo, že jí chybí interakce s publikem.

V září 2013 Birdy předělala píseň Let Her Go od hudebníka Passenger pro BBC Radio 1 Live Lounge, které píseň zahrnulo na album Live Lounge 2013. V prosinci si střihla duet s Jamesem Bluntem v písni Mandela Day, původně od Simple Minds na NRJ Music Awards.

V roce 2014 vyhrála v rámci Echo Award 2014 konaných v Berlíně 17. března cenu za Nejlepší mezinárodní rock/pop umělce. V říjnu nahrála cover Madonniny písně Lucky Star na album BBC Radio 2's Sounds of the 80s. Poté se podílela třemi písněmi na soundtracku k filmu Hvězdy nám nepřály (The Fault in Our Stars). A s Davidem Guettou dala dohromady hit I'll Keep Loving You.

V lednu 2016 byl představen první singl z připravovaného alba, Keeping Your Head Up. Album Beautiful Lies, které začala psát už během turné po Severní Americe v roce 2014, vyšlo 25. března 2016. Jak sama uvedla, na album je neskutečně pyšná: "Album je o dospívání a nepřijímání změn. Je o tom, že opravdu nechci vyrůst, je o lhaní sobě samé. Hodně mi chybělo dospívat se svou rodinou, takže je hodně i o tom. Také se hodně inspirovalo filmem/novelou Gejša (Memoirs of a Geisha), takže má takový asijský nádech a je o tom, že se cítím mnohem silnější osobou."

V červnu 2016 vydala Birdy tři digitální alba bez publicity. Alba se skládají vyloženě z instrumentálních děl hraných na klavír a jmenují se "Ornithology," "Vogelfrei" a "Nightbird". V dubnu 2018 se nahrála na svůj YouTube kanál ve spolupráci s francouzskou společností Believe SAS, která distribuuje digitální hudbu pro nezávislé společnosti a umělce.

23. září 2016 vyšla spolupráce s Passengerem, Beautiful Birds. 4. listopadu 2016 její vokál zazněl v písni Find Me DJ dua Sigma.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

17.11.2020 - 23:54 DevilDan přidal 4216 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.