Playlisty Akce
Reklama

B Bi-2 biografie

Biografie

Bi-2, azbukou Би-2, je běloruská alternativní rocková skupina založená v roce 1985 v Bobruisku v Bělorusku. Kapela se stala jednou z nejúspěšnějších kapel v prodeji i v hitparádách v Rusku a v roce 2007 získala MTV Russian Music Awards za nejlepší rockový počin.

Kapelu založili v roce 1985 v Minsku dva teenageři, Aleksandr „Shura“ Uman a Yegor „Lyova“ Bortnik, kteří byli amatérskými herci. Zpočátku, v roce 1988, se kapela jmenovala „Bratya po Oruzhiyu“ (Brothers in Arms), poté „Bereg Istini“ (Shore of Truth), což vedlo ke zkratce BI-2. Duo začalo používat jako svá umělecká jména své přezdívky Lyova a Shura, Shura si dokonce změnil své příjmení na Bi-II.

Na začátku 90. let se oba přestěhovali do Izraele a jako Židé získali občanství, ale v roce 1993 se Shura přestěhoval do Austrálie, zatímco Lyova zůstal a sloužil v izraelské obraně. V roce 1994 Shura navázal romantický a profesionální vztah s klavíristkou a umělkyní Victorií Bilogan a v roce 1997 nahráli své první album Bespolaya i Grustnaya Lyubov („Sexless and Sad Love“).
Během této doby Lyova a Shura pokračovali ve společném skládání hudby, vyměňovali si své nahrávky a noty přes internet a telefon.
Před založením Chiron spolupracoval Shura v letech 1993 a 1994 s Dee Ellusem, svým prvním anglickým textařem. Shura spolu s Dino Molinarem a Michaelem Alianim, bývalými členy Ikon, založili darkwave kapelu Chiron. V roce 1998 se Lyova přestěhoval do Austrálie a také se připojil se k Chiron, ale oba opustili projekt za méně než dva roky a pokračovali s vlastní kapelou.

V roce 1999 se Bi-2 přestěhovali do Ruska, kde se předtím pokusili vydat své již nahrané album Bespolaya i Grustnaya Lubov, ale jejich plány zhatila ruská finanční krize v roce 1998, která ovlivnila obchod s nahrávkami. Do roku 1999 se kapela skládala pouze ze dvou hudebníků, ale sestava byla brzy rozšířena o session hudebníky.
Kapela získala popularitu až v roce 2000, kdy nahrála písně pro soundtrack k populárnímu filmu Brother 2 od Aleksei Balabanova. Několik písní, které jsou součástí eponymního debutového alba Bi-2, otřáslo hitparádami rockových rádií, včetně vlivné hitparády Nashe Radio.

Bi-2 pokračoval s alby Meow Kiss Me (2001) a Foreign Cars (2004), obě dosáhla statusu zlatého alba v Rusku. Každé z jejich alb obsahovalo nahrávky duetů s dalšími rockovými hudebníky z takových kapel jako Splean, Chaif, Nochniye Snaiperi, Zemfira a další. Videa pro písně Bi-2 se často objevují na MTV Russia. V roce 2005 vyšlo dvojCD Odd Warrior, které se skládá kompletně z duetů a spoluprací.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

13.04.2023 - 03:42 DevilDan přidal 8 znaků
12.04.2023 - 22:43 DevilDan přidal 2583 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.