Kecárna Playlisty
Obnov stránku
Desktop verze
Horní menu

B Beyoncé biografie

Biografie

Beyoncé Giselle Knowles, narozena 4. září 1981 v Houstonu (Texas), známá pod jménem Beyoncé, je americká herečka, producentka, módní návrhářka, textařka a především jedna z nejvýraznějších postav současného R’n‘B.

Její matka (rodným příjmením Beyoncé) pochází z rodiny španělských přistěhovalců, otec je Afroameričan. Při výběru uměleckého jména se nechala inspirovat právě příjmením matky a tak si začala říkat Beyoncé.


K muzice se dostává již v sedmi letech, kdy vystupuje jako sólistka kostelního sboru a navštěvuje taneční školu.

Právě učitel přichází na její pěvecký talent a Beyoncé posléze vyhrává přes třicet pěveckých a tanečních soutěží. Kariéra profesionální zpěvačky se přibližuje, když její kamarádky LaTavia Roberson, Kelly Rowland a LeToya Lucket dávají dohromady uskupení Girl’s Tyme. Rodičům neuniká jejich nadšení, a tak se jim snaží pomoci splnit sen o slávě. Začínají obcházet hudební vydavatelství. V roce 1996 kvartet podepisuje smlouvu s Columbia Records. Vzniká tak skupina s názvem Destiny's Child. O dva roky později přichází první hit "No, No, No", který se umísťuje v TOP 10 americké hitparády. Destiny Child se následně stává jednou z nejúspěšnějších R’n‘B formací. Během osmi let jí vychází šest písní, které se drží v žebříčcích na prvním místě. Nejúspěšnější je píseň "Independent Women".

Dlouholetým přítelem Beyoncé je rapper Jay-z, který ji pomáhá s vydáním prvního sólového alba, a tak v roce 2003 vydává Beyoncé své debutové album, nazvané Dangerously in Love, které se ještě tentýž rok stává nejúspěšnějším a nejprodávanějším albem v USA (za první týden prodáno 317 tisíc nosičů). Jsou na něm hity jako "Crazy in Love" nebo "Baby Boy", za které o rok později získává celkem pět cen Grammy.

V den jejích 25. narozenin, tedy 4.9.2006, vychází její druhá sólová deska B'day, která navazuje na úspěch debutového alba. Největším hitem je zde píseň "Irreplaceable". Obou alb prodává Beyoncé dohromady přes 12 miliónů nosičů. Beyoncé je úspěšná i na filmovém plátně. Hraje v úspěšném muzikálu Dreamgirls, za který získává 2 nominace na Zlatý Glóbus.

Třetím a dosud posledním albem Beyoncé, je dvoj-CD I Am... Sasha Fierce, které vychází v listopadu 2008 a v časopise Entertainment Weekly, v žebříčku 10 nejlepších alb roku 2008, se umisťuje na druhém místě. Album celosvětově dominuje singly jako "If I Were a Boy", "Single Ladies (Put a Ring on It)" a "Halo". 4. září 2009 (opět na narozeniny) má vyjít Platinum edition alba I Am... Sasha Fierce, která bude obsahovat několik písní navíc. Letos v dubnu se Beyoncé v rámci turné k tomuto albu objevila také v Praze.

Biografii zpracoval Daniel Fiala

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.