Playlisty Akce
Reklama

B Beyoncé biografie

Biografie

Beyoncé Giselle Knowles se narodila 4. září 1981 v Houstonu, Texasu jako dcera kadeřnice Celestine "Tina" Knowles (rozené Beyincé) a Mathewa Knowlese, manažera firmy Xerox. Její křestní jméno je vzdání holdu rodnému příjmení matky.

Chodila do St. Mary's Montessori School, kde brala lekce tance. Pěvecký talent odhalila v sedmi letech, kdy vyhrála školní talentovou soutěž s písničkou Imagine od Johna Lennona. Na podzim roku 1990 začala chodit do Parker Elementary School, kde zpívala ve sboru. Následovalo studium na High School for the Performing and Visual Arts a Alief Elsik High School.

Když bylo Beyoncé osm let, ona a její kamarádka Kelly Rowland potkaly LaTavia Robersona, díky kterému se dostaly do kapely Girl's Tyme. Když kapelu viděl R&B producent Arne Frager, poslal je do televizního pořadu Star Search. V roce 1995 se jejich manažerem stal otec Beyoncé, Mathew, což zapříčilo odloučení rodiny a krátce po upsání se Atlanta Records se její rodiče rozešli. Naštěstí se k sobě vrátili v roce 1996, kdy se kapely ujalo Grass Roots Entertainment a pod Sony music se začalo pracovat na debutu. Formace dostala nové jméno Destiny's Child a jejich stejně pojmenovaný debut s hitem No, No, No přinesl všem členkám slávu.

Během působení v Destiny's Child si Beyoncé prošla těžkým obdobím spojeným s depresemi a později uvedla svou matku jako první osobu, která ji s bojem pomohla. Mimoto si zahrála v muzikálovém filmu Carmen: A Hip Hopera. K hraní se vrátila v létě 2002, během pauzy kapely, v roli Foxxy Cleopatra v komedii Austin Powers - Goldmember (Austin Powers in Goldmember), kde se podílela i na soundtracku s písní Work It Out. V roce 2003 si s hercem Cubou Goodingem, Jr. zahrála v romantické komedii Pokušení (The Fighting Temptations), z níž vzešel singl Fighting Temptation za spolupráce Missy Elliott, MC Lyte, a Free.

V říjnu 2002 vyšla první oficiální sólo nahrávka, 03 Bonnie & Clyde ve spolupráci s raperem Jay-Z, který se uchytil na čtvrtém místě americkém žebříčku Billboard Hot 100. 24. července 2003 ji vyšlo první sólo album, Dangerously in Love, s titulním singlem Crazy in Love. Od listopadu 2003 vyjela na evropské turné Dangerously in Love Tour, po severní Americe jela v rámci Verizon Ladies First Tour s Missy Elliott a Aliciou Keys.

V listopadu 2004 vyšlo poslední album kapele Destiny's Child, což odsunulo práce na druhém sólo albu, následované světovým turné Destiny Fulfilled... and Lovin' It během kterého došlo k oficiálnímu rozpadu kapely. Osud kapely byl zakončen kompilačním albem Number 1's 25. října 2005 a hvězdou na Hollywoodském chodníku slávy.

Druhá sólo deska, B'Day, vyšla 4. září 2006 na její 25. narozeniny. Největšího úspěchu se dočkal druhý singl z desky Irreplaceable. V témže roce získala roli ve filmu Růžový panter (The Pink Panther) po boku Stevea Martina. Druhým film téhož roku byla filmová adaptace muzikálu Dreamgirls. Později převydala B'Day s pěti novými písněmi, mezi kterými nechyběl duet se Shakirou Beautiful Liar.

4. dubna 2008 se Beyoncé vdala za dlouholetého kolegu Jay-Zeho. 22. října 2008 veřejně vydala video ze svatebního obřadu společně s ochutnávkou z nového alba, I Am... Sasha Fierce, které vyšlo 18. listopadu 2008 a představilo zpěvaččino alter ego. Hitem číslo jedna se bez pochyby stal singl Single Ladies (Put a Ring on It), ale nemalé úspěchy zaznamenaly i písně If I Were a Boy a Halo.

V životopisném Cadillac Records si zahrála roli bluesové zpěvačky Etty James. V lednu 2010 oznámila pauzu od pěvecké kariéry během které cestovala po světě.

Čtvrté album, pojmenované symbolicky 4, vyšlo 24. června 2011, dva dny po vystoupení na festivalu Glastonbury. Mezi úspěšné singly z alba se zařadily Run the World (Girls) a Best Thing I Never Had.

7. ledna 2012 porodila svou první dceru, Blue Ivy Carter. O pět měsíců později vystoupila v Ovation Hall v Revel Atlantic City v rámci oslav otevření rezortu. 16. února 2013 HBO představilo dokument Life Is But a Dream.

15. dubna 2013 Beyoncé představila The Mrs. Carter Show World Tour zahrnující 132 koncertů do března 2014. V té době vznikla cover verze Back to Black pro soundtrack filmu Velký Gatsby (The Great Gatsby).

Neočekávaného příchodu se dočkalo album Beyoncé, které zpěvačka vydala 13. prosince 2013 bez jakékoliv reklamy. Jedná se o electro-R&B album s texty tématicky vsazenými do témat bulimie, postnatální deprese, obav a nejistot z manželství a rodičovství. Na pilotním singlu Drunk in Love hostoval její manžel Jay-Z, s kterým v dubnu 2014 rozjela turné On the Run Tour.

6. února 2016 přišla první ochutnávka s nadcházející desky, Formation, volně stažitelná na platformě Tidal. Lemonade vyšlo 23. dubna 2016, které se stalo nejprodávanějším albem roku.

V lednu 2017 byla oznámena její účast na festivalu Coachella Music and Arts, což bylo 23. února 2017 přesunuto na rok 2018 z důvodu doporučení lékaře vzhledem k jejímu těhotenství. 13. června 2017 se jí narodila dvojčata, Rumi a Sir Carter.

V září 2017 vydala kolaboraci s J Balvinem a Willy Williamem na remixu Mi Gente a 10. listopadu se spojila s Eminemem v singlu Walk on Water. Do remixu si ji přizval i Ed Sheeran, spolu nazpívali Perfect Duet.

Na začátku roku 2018 vyšlo video k Family Feud, kde hostuje manželovi, 1. března vyšla spolupráce DJ Khaleda, Jay-Zho, Futurea a Beyoncé, Top Off. Od 12. března vyjela na On the Run II Tour.

17. dubna 2019 měl na Netflixu premiéru dokument Homecoming spolu s albem Homecoming: The Live Album. Mimo to se v tomto roce vrátila k herectví, respektive k dabingu, v remakeu Disneyho filmu Lví král (Lion King), kde dabuje lvici Nalu. Pro film vznikla i zbrusu nová píseň inspirovaná příběhem, Spirit, která vyšla na albu The Lion King: The Gift.

Zpracoval: DevilDan; danielson;
Historie úprav

27.07.2019 - 00:56 DevilDan přidal 122 znaků
05.07.2019 - 17:42 DevilDan přidal 5933 znaků
05.07.2019 - 16:41 DevilDan ubral -2832 znaků
13.11.2009 - 00:00 danielson přidal 2826 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.