Playlisty Akce
Reklama

L Avril Lavigne biografie

Biografie

Avril Ramona Lavigne se narodila 27. září 1984 ve městě Bellevile v Ontariu a vyrůstala v malém městečku Napanee. Její otec Jean-Claude Joseph je francouzského původu a matka Judith-Rosanne má predky v Anglii, Skotsku a Německu. Avril má dva sourozence, bratra Matthewa a sestru Michelle. V roce 2011 získala i francouzské občanství.

Už jako malá vystupovala na různých akcích a také zpívala v kostelním sboru. V roce 1998 se jí podařilo vyhrát soutěž v jednom místním rádiu a dostala možnost zazpívat si se Shania Twain. Vystoupila na jejím koncertu v Ottawě a zazpívala skladbu What Made You Say That?

Ve třinácti letech zaujala při vystoupení v knihkupectví v Kingstone v Ontariu svým talentem manažéra Cliffa Fabriho. Fabri zaslal nahrávky Avriliných vystoupení na videokazetě do různých nahrávacích společností. Nahrávku také dostal Mark Jowett, spoluzakladatel kanadské společnosti Nettwerk. Jowett Avril seznámil s manažerem Petrem Zizzem, se kterým v létě 2000 odešla do New Yorku, kde se o ní dozvěděli lidé z nahrávací společnosti Arista Records. Ve věku 16 let s nimi podepsala smlouvu a pustila sa do nahrávání svého prvního alba.

Jejím debutovým singlem se stala skladba Complicated, která Avril zaručila mega úspěch a válcovala přední příčky nejrůznějších světových hitparád. Též to byl jeden z nejlepších prodávaných kanadských singlů roku 2002. V hitparádě Contemporary Hit Radio se píseň udržela na prvním místě až jedenáct týdnů, čímž zlomila dosavadní rekord. Album s názvem Let Go vyšlo 4. června 2002 a po měsíci prodeje se stalo multiplatinovým, po šesti měsících už čtyřnásobně. Celkově se tohoto CD prodalo 13 197 000 kopií, čímž se stalo nejprodávanějším ženským albumem toho roku a nejprodávanějším debutem. V roce 2003 Avril vydala DVD s názvem My World, které obsahuje dokument z turné a také celý záznam jejího koncertu z Buffala.

25. května 2004 vyšlo druhé studiové album s názvem Under My Skin. V USA, Velké Británii, Německu, Japonsku, Mexiku a několika dalších státech se okamžitě umístilo na prvním místě a už během prvního týdne se prodalo přes 380 000 kusů. Za toto album získala dvě ceny World Music Awards, tři ceny Juno Award a cenu Nickelodeon Kids' Choice za nejoblíbenější zpěvačku. Společně s Matthewem Gerardem napsala skladbu Breakaway, avšak nakonec se rozhodla dát ji vítězce americké superstar Kelly Clarkson. Píseň byla zařazená na soundtrack filmu Deník princezny 2 (Princess Diary 2) a Kelly po ní pojmenovala i své album.

V roce 2006 vystoupila se skladbou Who Knows na zimních olympijských hrách v italském Turíně.

13. dubna 2007 vyšlo třetí album s názvem The Best Damn Thing. Producenty alba se stali Dr. Luke a Avrilin tehdejší manžel Deryck Whibley (frontman kapely Sum 41). Z tohoto alba vzešel zatím její největší hit Girlfriend. Skladba debutovala na pátém místě v žebříčku Billboard Hot 100, což je zatím její nejlepší singlový debut. V roce 2008 vyšlo DVD The Best Damn World Tour Live in Toronto a téže roku Avril přichází na trh se svou vlastnou značkou oblečení, která dostala název Abbey Dawn.

Kromě módy se Avril věnuje i parfumerii a 7. března 2009 se na trh dostal první parfém z její tvorby Black Star, která obsahuje tóny růžového ibišku, černé švestky a tmavé čokolády. V roce 2010 dokonce získala cenu za Nejlepší ženskou vůni od Cosmetic Executive Women (CEW). V tomto roce na trh přišla druhá vůně, Forbidden Rose, obsahující fragmenty červeného jablka, vína, černého pepře, lotosového květu, heliotropu, galgánu, pralinek, santalového dřeva a vanilky. Její módní značka téže nezůstává pozadu a v roce 2010 navrhuje oblečení na téma Alice in Wonderland pro Disneyho stejnojmenný film.

Nahrávání jejího čtvrtého alba trvalo celkem dva a půl roku. Podle Avriliných slov bylo album dokončené už dávno před vydáním, ale vydavatelství se nelíbilo, že je příliš hloubavé a málo komerční. Proto se Avril setkala ve studiu s producentem Maxem Martinem a nahrála s ním první singl What The Hell. Album s názvem Goodbye Lullaby nakonec vyšelo 2. března 2011. Obsahuje i skladbu Darlin', kterou Avril napsala v 15ti letech, když ještě žila s rodiči v Kanadě a skladbu Alice, která se nachází na soundtracku Almost Alice k Burtonovskému filmu Alenka v říši divů (Alice in Wonderland).

Album pojmenované jednoduše Avril Lavigne vyšlo 5. listopadu 2013 a jeho producentem se stal tehdejší manžel Avril Chad Kroeger (frontman kanadské kapely Nickelback). Z tohoto alba vzešla skladba Here's to Never Growing Up, která byla zařazená na seznam nejlepších skladeb roku 2013 a duet s ChademLet Me Go.

Koncem roku 2014 se Avril vytratila ze scény a ze strany médií i fanoušků se spustila řada spekulací o tom, co s ní je. Po několikaměsíční odmlce se Avril v dubnu 2015 rozhodla jít s pravdou ven a promluvila o tom, co jí poslední rok trápilo - nakazila se Limskou boreliózou a pět měsíců byla připoutaná na lůžko. Krom toho byl 2. září 2015 oznámen rozvod s Chadem.

I přes všechny nesnáze nahrála singl Fly, který se stal titulní písní Speciální olympiády 2015 a kterým byla olympiáda v červenci zahájena.

Rok 2017 se nesl v návratu zpěvačky na hudební scénu. Hned v 11. ledna vyšla píseň ve spolupráci s japonskou kapelou One Ok Rock Listen, 29. září byla vydána skladba Wings Clipped s Anthonym Greenem a pár dní předtím singl z připravované desky Head Above Water, která vypráví o nelehkém boji, který Avril vyhrála. Ke konci roku (12. prosince) se přidává skladba Tell Me It's Over společně s možností si album, pojmenované po prvním singlu Head Above Water, předobjednat.

Album se potom objevilo na pultech obchodů a v online obchodech a streamovacích službách 15. února 2019. Ve stejném týdnu (12. února 2019) přišla v singlové podobě spolupráce s Nicki Minaj Dumb Blonde, která bojuje proti předsudkům na základě barvy vlasů a Avril tak hrdě prohlašuje, že "není blbá blondýna". Na fyzických nosičích najdeme tuto píseň bez části od Nicki.

24. dubna 2020 nahrála We Are Warriors na podporu projektu Project HOPE zabývající se světovou pandemii Covid-19. Začátkem roku 2021 vyšel singl Flames ve spolupráci s Mod Sun.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

14.04.2021 - 00:58 DevilDan přidal 192 znaků
05.03.2019 - 20:46 DevilDan ubral -348 znaků
28.02.2019 - 22:10 DevilDan přidal 6483 znaků
28.02.2019 - 22:06 DevilDan ubral -6206 znaků
28.02.2019 - 22:06 DevilDan ubral -16 znaků
13.11.2009 - 00:00 DevilDan přidal 6176 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.