Playlisty Akce
Reklama

A Avicii biografie

Biografie

Tim Bergling se narodil 8. září 1989 ve Stockholmu Klasu Berglingovi a herečce Anki Lidén. Hudbu začal mixovat ve svém pokoji již v osmi letech a v šestnácti se po vzoru bratra, který je téže DJ, dal na tvorbu muziky. Tim má celkově tři sourozence - Davida Berglinga, Lindu Sterner a Antona Körberga.

V květnu 2007 se upsal pod Dejfitts Plays label. Původně byl členem Laidback Luke Forums, kde piloval svůj um a hodně se zaměřoval na styl "deep house". V letech 2009-10 z něj byl plodný producent a rychle vydával hudbu. Hit přišel v roce 2010 v podobě Seek Bromance, která se dostala do top20 v několika zemích včetně Belgie, Francie, Nizozemí a Velké Británie. V říjnu 2010 podepsal smlouvu s EMI Music Publishing a vysvětlil svůj pseudonym, Avicii, znamenající nejnižší úroveň buddhistického pekla. Hlavním důvodem výběru ovšem byl fakt, že jeho pravé jméno bylo na server MySpace již zabrané.

V roce 2011 Tim vydal Levels, což ho rázem dostalo do mainstreamu. O rok později spolu s Davidem Guettou vznikla skladba Sunshine ověnčená nominací na Grammy v kategorii Nejlepší taneční nahrávky. Na Ultra Music Festivalu v Miami Avicii představil hned dvě nové skladby - Girl Gone Wild s Madonnou a Superlove s Lenny Kravitzem. Po dosáhnutí dvou milionů sledujících na Facebooku Bergling vydal nový track s výstižným jménem Two Million, který bylo možné volně stáhnout skrze jeho oficiální Soundcloud stránku. 27. dubna 2012 vyšel singl Silhouettes s nahranými vokály Salema Al Fakira, který se dostal na páté místo britské taneční hitparády.

4. srpna 2012 Avicii vystoupil na festivalu Lollapalooza v Chicagském Grant Parku, o pár dní později, 12. srpna, vydal Dancing in My Head s vokály Erica Turnera. Další salva nových písní přišla 29. prosince, z nichž některé vznikly pro jeho budoucí debutové album. Jmenovat lze I'll Be Gone, Addicted to You nebo Let It Go. Ve stejný den byla do světa vypuštěna i spolupráce s Nicky Romerem, I Could Be the One.

Světová premiéra prvního singlu z připravovaného alba True se uskutečnila 14. června 2013 na stanici BBC Radio 1 ve vysílání Petea Tonga. Wake Me Up se rychle stala nejstreamovanější písní ve službě Spotify a čtrnáct týdnů se držela v čele tanečních žebříčků. Album bylo vydáno během Aviciiho hlavního vystoupení na Ultra Music Festivalu v Miami 13. září 2013.

10. listopadu umělec získal první cenu za "Nejlepší elektroniku" v rámci MTv EMA za druhý singl Hey Brother vydaný 28. října 2013. Dalšími singly se poté staly Addicted to You s hlasem Audry Mae a Lay Me Down ve spolupráci s Adamem Lambertem a kytaristou Nile Rogersem.

21. března 2014 vyšla zremixovaná edice alba s titulem True: Avicii By Avicii obsahující remixy přímo od Aviciiho. Později spolupracoval na písni "A Sky Full of Stars" kapely Coldplay a "Lovers on the Sun" od Davida Guetty.

V červenci 2014 Avicii prozradil, že má připraveno přes 70 písní pro nové album a že plánuje udělat něco více orientované na písně. Během turné k True zazněla novinka No Pleasing a Woman s vokály frontmana Green Day, In Love with Your Ghost, Love to Fall nebo Million Miles s LP.

Na své 25. narozeniny, 8. září 2014, byla zrušena všechna naplánovaná vystoupení z důvodu zdravotních problémů. Následující den bylo oznámeno přeložení premiéry singlu The Days, který vznikl za spolupráce se zpěvákem Robbie Williamsem. Ten vyšel 3. října 2014, společně s ním se na menším EP objevila i píseň The Nights vzniklá oficiálně pro EA Games videohru FIFA 15.

Další singl z druhého alba, Stories, měl premiéru 22. května 2015. Na Waiting for Love spolupracoval Martin Garrix a vokály nahrál Simon Aldred z Cherry Ghost. Před vydáním alba byly vypuštěny ještě singly Broken Arrows a Can’t Catch Me. Dokončení dvouleté práce bylo ohlášeno 18. července 2015.

V roce 2016 uzavřel partnerství se značkou Coca-Coca, v jejíž reklamách se začal objevovat track Taste The Feeling původně s vokály Australana Conrada Sewella, který měl premiéru 9. ledna. 19. března 2016 Avicii vystoupil na Ultra Music Festivalu, kde přestavil nové nahrávky včetně Without You a We Burn (Faster Than Light). O pár dní později, 29. března, bylo oznámeno, že si dává od živých vystoupení pauzu.

Druhý singl Lonely Together z připravované desky Rita Ora poprvé představila 17. ledna 2017 na soukromé akci v Annabel's v Londýně. 10. srpna vyšlo krátké EP Avīci (01) obsahující šest písní. Pro rozhovor pro rádio BBC1 Avicii prozradil, že je EP první částí ze tří jeho třetího alba.

11. září 2017 byl představen dokument točený Timovým blízkým spolupracovníkem, Levanem Tsikurishvilim, Avicii: True Stories. 10. února 2018 přišla spolupráce se švédským hudebníkem známým jako HUMAN, Ghost, který původně unikl na internet pod názvem "(I'm Still) In Love With Your Ghost" a to během let 2014/15.

Tragická rána pro hudební svět přišla 20. dubna 2018, kdy byl Avicii nalezen mrtvý v Muscatu. Příčina smrti nebyla hned uvedena a dlouho se mluvilo o zánětu slinivky břišní, kterou umělec trpěl a na kterou pil. Oficiální zpráva přišla 1. května 2018, kdy bylo světu oznámeno, že šlo o sebevraždu. Umělec si způsobil řezná zranění střepy z láhve od vína a následně podlehl krevní ztrátě. Soukromý pohřeb se konal 22. května v kruhu rodinném a 8. června byl pohřben na hřbitově Skogskyrkogården ve Stockholmu.

Posmrtná tvorbaSe zprávou o Timově smrti přišly i zvěsti o více něž 200 dokončených nebo rozpracovaných písní, není tedy divu, že už v této době se producent Carl Falk, který s Aviciim několikrát spolupracovat, rozpovídal o posmrtném albu. To bylo oficiálně oznámeno v dubnu 2019. Prvním oficiálním singlem se stala SOS vydaná 10. dubna následovaná skladbou Tough Love. Album Tim bylo vydáno 6. června 2019 a od začátku bylo potvrzeno, že tržby poputují do Tim Bergling Foundation, nadace která vznikla na počest zemřelému hudebníkovi a zabývá se prevencí sebevražd.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

21.05.2019 - 03:12 DevilDan přidal 6201 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.