Playlisty Akce
Reklama

A Arctic Monkeys biografie

Biografie

Kapela začala zkoušet v Yellow Arch Studios v Neepsendu a svůj první koncert odehrála 13. června 2003 v The Grapes v centru Sheffieldu, po kterém začala nahrávat dema ve studiích 2fly v Sheffieldu. Celá kolekce osmnácti dem je známá pod názvem Beneath the Boardwalk a byla v podobě vypáleného CD dostupná na koncertech kapely. Podle vlastních slov kapely, dané demo nevzniklo pro peníze či cokoliv jiného, jen chtěla, aby je lidé mohli poslouchat.

S rostoucí popularitou po severní Anglii, o ně začalo mít zájem rádio BBC a místní tisk. Amatérský fotograf Mark Bull nahrál jedno z vystoupeních a vytvořil hudební video pro Fake Tales of San Francisco zveřejněné na jeho webové stránce. V květnu 2005 kapela vydala EP Five Minutes with Arctic Monkeys pod svým vlastním labelem Bang Bang. Krátce na to vystoupili na Carling Stage v rámci Reading and Leeds Festivals.

V červnu 2005 se upsali pod Domino, nahrávací společnost, kterou vytvořil Laurence Bell ve svém bytě, což bylo právě to, co Arctic Monkeys lákalo. 17. října vyšel debutový singl I Bet You Look Good on the Dancefloor, který šel přímo na vrchol britského singlového žebříčku, kde porazili Sugababes a Robbie Williamse.

Nahrávání debutové alba Whatever People Say I Am, That's What I'm Not skončilo v září 2005. Vydáno bylo 23. ledna 2006 a stalo se nejprodávanějším debutovým albem v historii britského žebříčku se svými 363.735 kopiemi za první týden. Obal zobrazující Chrise McClureho, přítele kapely, kouřícího cigaretu byl kritizován NHS ve Skotsku za považování kouření za něco, co je v pořádku.

Hned 24. dubna 2006 kluci z kapely vydali EP Who the Fuck Are Arctic Monkeys? s pěti novými písněmi, které byli pro jazyk méně hrané v rádiích. Kapela každopádně sama řekla, že poté, co si udělali jméno na internetu, je nezajímá, zda se budou hrát v rádiích.

Brzy po vydání EP bylo oznámeno, že se Andy Nicholson nezúčastní blížícího se turné po severní Americe. Po návratu do Británie přišla další zpráva, tentokrát s tím, že Nicholson kapelu opouští a spouští vlastní projekt. Jeho místo zaujal Nick O'Malley, který původně jen objížděl turné.

Prvním singlem v nové sestavě se stal Leave Before the Lights Come On vydaný 14. srpna 2006. Turner o něm řekl, že je posledním, který napsal, než vzrostla jejich sláva a že by jí rád měl na albu.

Druhé album Favourite Worst Nightmare vyšlo 23. dubna 2007, týden po vydání singlu Brianstorm. Rychle zaujalo první místa v albumových žebříčcích a získalo řadu cen včetně ceny za Nejlepší album na 2008 BRIT Awards.

22. července 2007 se stali hvězdou Glastonbury Festivalu, který vysílala stanice BBC2 a kde odehráli svou cover verzi hitu Diamonds Are Forever od Shirley Bassey. Následně odehráli dva velké koncerty v dublinském Malahide Castle následované dalšími festivaly. Koncertní data končila 17. prosince 2007 v Manchester Apollo, odkud vznikl záznam v podobě videa i alba At the Apollo.

Po pauze během které Alex Turner koncertoval s vedlejším projektem Last Shadow Puppets, kapela nahrála 24 písní, 12 ve studiu Rancho De La Luna za produkce Joshe Hommeho a 12 v New Yorku s Jamesem Fordem na jaře 2009. Následovalo turné po Austrálii a Novém Zélandu. Během turné debutoval nový singl Crying Lightning a další tři písně z připravovaného alba Humbug, které kapela vydala 19. srpna 2009. Deska šla rovnou na první příčky žebříčků.

Čtvrté album se natáčelo v Sound City Studios v Los Angeles. 4. března 2011 měl na webových stránkách premiéru Brick by Brick s vokály Matta Helderse, který vysvětlil, že nejde o singl, ale pouhou ochutnávku toho, co se chystá. První singl Don't Sit Down 'Cause I've Moved Your Chair se jako download objevil 11. dubna. Deska Suck It and See byla vydána 6. června 2011.

26. února 2012 kapela zveřejnila na YouTube kanále nový singl R U Mine? a 27. června zahrála na otevíracím ceremoniálu letních olympijských her v Londýně, kde zazněly I Bet You Look Good on the Dancefloor a cover písně od The Beatles Come Together.

22. května 2013 začalo AM Tour koncertem ve Ventura Theatre v Kalifornii, kde debutovala píseň Do I Wanna Know?. Nové album AM vstoupilo na trh 23. června 2013 s hostující účastí Joshe Hommeho z Queens of the Stone Age, bubeníka Petea Thomase a Bilal Ryder-Jonese z kapely the Coral.

Po skončení AM Tour 24. srpna 2014 kapela vyhlásila pauzu během které Turner nahrál druhé album s Last Shadow Puppets a Helders hrál na bubny na albu Post Pop Depression Iggy Popa.

V prosinci 2016 Alex Turner pro BBC Radio Sheffield řekl, že se kapela vrátila do práce. V květnu 2017 fotky ohlásily, že se natáčí v Los Angeles a 5. dubna bylo ohlášeno, že se nové album bude jmenovat Tranquility Base Hotel & Casino a vyjde 11. května 2018. V říjnu 2018 zahráli na festivalu Voodoo Experience.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

27.04.2019 - 23:06 DevilDan přidal 4943 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.