Playlisty Akce
Reklama

K Anssi Kela biografie

Biografie

Anssi Matias Kela (*29. července 1972) je finský zpěvák, textař, hudebník, producent a spisovatel, který po celém Finsku prodal přes 230.000 nahrávek a v roce 2002 obdržel cenu EMMA.

Anssi pochází z muzikantské rodiny, díky čemuž se od dětství naučil hrát na housle, cello, contrabas a později basu, k níž ho dovedla láska k rockové hudbě. Jeho otec působil v gospelové kapele Pro Fide jako klávesista a textař, matka hudbu vyučovala a bratr se živí jako bubeník.

V 1985, ve třinácti letech, Anssi založil svou první kapelu Yhdeksäs hetki hrající gospel spolu s tehdejšími spolužáky. Hrál na basu a skládal texty, když se formace přejmenovala na Pekka ja susi a vzdala se gospelu, začal zpívat. V roce 1993 kapela vyhrála soutěž Finnish Rock champion a získala smlouvu s BMG. Jejich jediné album byl ovšem propadák a obsahoval jediný hit, singl Karhun elämää. Možná i díky tomu se kluci v roce 1999 rozešli a Anssi začal pracovat na svém vlastním albu.

Deska Nummela se stala jednou z nejlépe prodávaných ve Finsku a Anssi ji pojmenoval podle svého domovského města. Z hitů lze jmenovat Mikan faijan BMW, Kaksi sisarta nebo Milla. Jeho nástupce, Suuria kuvioita, byl stejně úspěšný a také se dostal k platině. Hlavním singlem se stala píseň 1972. Třetí počin, Rakkaus on murhaa, se sice dostala jen ke zlatému ocenění v prodejnosti, ale ostudou rozhodně není.

Čtvrtá deska debutovala na čtvrtém místě finské hitparády a vypráví příběh horníka. Prodejnost alba Aukio byla ovšem nestálá a jediným hitem se stal singl Aamu. Po této nahrávce Anssi skončil u Sony Music, s tím že u nich vydal ještě kompilaci Singlet 2000 – 2010, poté podepsal smlouvu u Live Nation.

U nové společnosti vydal po sobě pojmenovanou desku Anssi Kela v březnu 2013. Na desce pracoval hudebník sám a nahrál i saxofonové sólo. Za svou snahu a píli si vysloužil pro píseň Levoton tyttö titul nejhranější rádiové skladby za rok 2013 ve Finsku.

Kromě hudby se v letech 2004-2007 věnoval ježděním ve finské Formuly 3, kde získal tři vítězství a třináct pódiových pozic. V roce 2008 vydal fiktivní novelu Kesä Kalevi Sorsan Kanssa a knihu Matkamuistoja v roce 2012, která vypráví humorným způsobem o životě na cestách.


Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

19.11.2021 - 23:19 DevilDan přidal 2283 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.