Playlisty Akce
Reklama

A Amberian Dawn biografie

Biografie

Amberian Dawn je finská symphonic power metalová kapela současně s ženskou vokalistkou Capri Virkkunen, která se ke kapele přidala v roce 2012. Samotnou kapelu založili v roce 2006 Tuomas Seppälä a Tommi Kuri.

Někteří zakládající členové se poznali v předešlé kapele Virtuocity, po jejíž rozpadu vznikla v roce 2006 nová kapela založená na tvorbě Tuomas Seppäly. Původním jménem Atheme One měla v čele zpěváka Petera Jamese Goodmana. Ve stejném roce vydala dema "Dreamchaser", "Velvet Roses", "Burning Touch" a "World of Insanity".

Během léta 2006 se Seppälä a Kuri rozhodli hledat ženskou vokalistku, protože jim Goodman do tvorby kapely úplně neseděl. Objevili sopránovou zpěvačku Heidi Parviainen, která opustila místo klávesistky v Iconofear. Po nahrání pár dem se ukázalo, že je tou pravou volbou, díky schopnosti zpívat zároveň psát texty. Takhle vznikli Amberian Dawn v plné původní sestavě.

Na podzim téhož roku vznikly v Rockstar Productions písně River of Tuoni a Evil Inside Me. River of Tuoni dalo jméno i prvnímu studiovému albu, které ve Finsku vyšlo 30. ledna 2008. Na jeho podporu vyjela kapela s nizozemskou kapelou Epica na turné.

Na konci roku 2008 měl Tuomas Seppälä sepsaného dost materiálu pro další desku. Před nahráváním sestavu doplnil druhý kytarista Emil Pohjalainen z Thaurorod a Seppälä dostal natrvalo klávesy.
V lednu 2009 vyšel kapele druhý videoklip a první ochutnávka druhého alba, singl My Only Star společně se záznamem s turné v roce 2008. Deska vyšla v květnu s názvem The Clouds of Northland Thunder spolu se singlem He Sleeps in a Grove.

Následovalo vystoupení na festivalu Sweden Rock, Metal Female Voices Fest a vyjetí na turné s heavy metalovými kapelami jako Kamelot, Epica, Sons of Seasons a Dream Evil. V listopadu 2009 se vrátili na turné do Finska s kapelou Sons of Seasons.

12. června 2010 kapela oznámila jméno třetí desky, End of Eden s vydáním v říjnu. V té době podepsali novou smlouvu s Spinefarm Records. 23. srpna vyšel online singl Arctica na MySpace.
V té době již basák Tommi Kuri, bubeník Joonas Pykälä-Aho a kytarista Emil Pohjalainen nebyli součástí kapely, nahradili je Jukka Koskinen (Norther, Wintersun), Heikki Saari (Norther, Naildown) a Kimmo Korhonen (Waltari, Helion) a Heikki Saari.

Čtvrtým albem se stal titul Circus Black, koncepční album vydané na konci února 2012 a píseň Crimson Flower byla přirovnána k příběhu Krásky a zvířete. 9. listopadu 2012 bylo na oficiálních webových stránkách oznámeno, že zpěvačka Heidi Parviainen, Heikki Saari a kytarista Kasperi Heikkinen opouští kapelu.
21. prosince 2012 se stala novou tváří kapely Päivi "Capri" Virkkunen.

V březnu 2014 kapela podepsala smlouvu s Napalm Records v červnu vydala album Magic Forest se silnou inspirací v 80. letech. Sedmý počin, Innuendo, padl na 23. října 2015 s hlavními singly Fame And Gloria a The Court Of Mirror Hall. V nové sestavě kapela přenahrála Sunrise, kterou dříve nazpívala původní zpěvačka Heidi.

Třetí album s novou zpěvačkou Capri dostalo název Darkness of Eternity s pilotním singlem Maybe. Jako u předchozích alb hudbu napsal Seppälä a texty Capri.
29. listopadu 2019 Amberian Dawn vydali lyrics video cover verze hitu od ABBY, Lay All Your Love on Me. Písnička se objevila na dalším album Looking for You z 31. ledna 2020.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

11.04.2022 - 02:04 DevilDan přidal 0 znaků
11.04.2022 - 01:17 DevilDan přidal 3506 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.