Kecárna Playlisty
Obnov stránku
Desktop verze
Horní menu

A Adele biografie

Biografie

Adele Laurie Blue Aldkins, zkráceně Adele, je anglická zpěvačka populární hudby.

Adele přichází na svět 5. května 1988 v anglickém Tottenhamu. Zpívat si začíná již ve 4 letech a když se jí posléze ve 14ti letech dostává do ruky mikrofon, ihned si uvědomuje, čím se by se jednou chtěla živit.

Obdivuje různorodé umělce: Jill Scott, Etta James, Billy Bragg, Peggy Lee, Jeff Buckley nebo The Cure... nejvíce Adele však ovlivňuje dívčí skupina Spice Girls, jejíž písně v mládí zpívá svým přátelům na různých večírcích.

S matkou se stěhuje do Brixtonu, a poté do sousední čtvrti West Norwood, v jižním Londýně. Právě West Norwood je předmětem její první písně, "Hometown Glory", kterou skládá v 16ti letech. Toho času se začíná zajímat o styl R&B o umělce jako Aalyah, Destiny's Child a Mary J. Blige.

Nastává okamžik, o kterém Adele tvrdí, že je jedním z milníků jejího života. Tím milníkem je když se asi ve 14ti letech ocitá v Brixton Academy na koncertě Pink. ,,Zpěv Pink (píseň "Missundaztood") mi připadá, jako když se ocitáte ve větrném tunelu a její hlas do Vás naráží. Je to neuvěřitelné", říká Adele.

Adele absolvuje Vysokou školu muzických umění a technologie v Coydonu (květen 2006), kde mezi jejími spolužáky jsou třeba Leona Lewis a Jessie J. Škola ji dle jejích slov pomohla rozvinout pěvecký talent.

4 měsíce po promoci vydává dvě písně na čtvrtém vydání online publikace umění PlatformsMagazine.com. 3 písně zaznamenává pr oškolní projekt a dává je příteli. Ten nahrávky dává na myspace, kde se stávají velmi úspěšné a vedou k rozhovoru s hudebním labelem XL. Nevěří, že nabídka je reálná, protože jediná nahrávací společnost, kterou zná, je Virgin Records.
Nick Hugget z XL Adele shání manažera - Jonathana Dickinse (červen 2006). Adele následně zpívá vokály pro píseň Jacka Penata "My Yvonne". Dále Adele zpívá pro Willa Younga v roce 2007 na charitativním koncertě v Londýně...
Adele získává cenu BRIT Awards Critics' Choice - cena kritiků, která je udílená umělcům, kteří ještě nevydali album.

V lednu 2008 Adele vydává své debutové album, nazvané 19. To se dostává na 1. místo v žebříčku prodejnosti ve Velké Británii. Také její singly jsou úspěšné a drží se v hitparádách. Adele je nominována na cenu Mercury Prize 2008 a získává cenu Urban Music Award v kategorii "Nejlepší jazzový počin" a řadu dalších nominací a ocenění. V květnu 2008 se vydává na krátké světové turné "Večer s Adele". Alba se prodává více než 2,2 miliónů kopií po celém světě. V červenci téhož roku platí 8 000 liber za obraz v charitativní aukci "Keep a Child Alive" na pomoc afrických dětí a jejich rodin, žijících s HIV/AIDS.

V 59. ročníku Grammy Awards v roce 2009 získává ocenění v kategorii Best New Artist (nejlepší nový umělec) a Best Female Pop Vocal Performace (Nejlepší ženský popový hlas), dále nominaci v kategorii Album roku a Píseň roku. 3 nominace také získává v cenách Brit Awards a dále se věnuje charitativním koncertům.

V roce 2010 získává nominaci na Grammy v kategorii Best Female Pop Vocal Performace (Nejlepší ženský popový hlas) za píseň "Hometown Glory". V dubnu její píseň "My Same" vstupuje na německý žebříček, po té, se píseň objevila v německé talentové show "Unser Star für Oslo".

Druhé album Adele, rovněž pojmenované dle jejího věku - 21, vychází 24. ledna 2011 v UK a 22. února v USA. Opět se mu velmi daří v prodejnosti. Obrovským hitem se stává píseň "Someone like you" i píseň "Rolling in the Deep". Její diskografie se na prvním místě nejprodávanějších alb drží nejdéle ze všech, které kdy byly vydány. Překonává tak Rolling Stones i Madonnu. Album trhá další prodejní rekordy. K podpoře alba se Adele vydává na turné Adele Live tour. V říjnu 2011 je nucena zrušit dvě vystoupení z důvodu krvácení hlasivek. Následně vydává prohlášení, že podstupuje operaci a potřebuje delší odpočinek, aby se zabránilo trvalému poškození hlasivek.
V prosinci oznamuje, že si bere krátkou pauzu a pomalu začíná pracovat na třetím albu.

Biografii zpracoval Daniel Fiala

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.