Playlisty Akce
Reklama

A ABBA biografie

Biografie

Příběh skupiny začal v červnu 1966, když se Björn Ulvaeus (člen populární folkové skupiny Hootenanny Singers) setkal s Bennym Anderssonem, klávesovým hráčem v největší švédské popové skupině šedesátých let The Hep Stars. Na jaře roku 1969 poznali Björn a Benny dvě ženy, které se později stávají druhou polovinou ABBY a také jejich snoubenkami. Agnetha Fältskog byla úspěšnou sólovou zpěvačkou již od vydání svého prvního singlu v roce 1967 a Anni-Frid Lyngstad, známá jako Frida vystupující od 13 let v různorodých kapelách.

Nejprve spolu všichni spolupracovali hudebně - hlavně při tvorbě písní, instrumentálních doprovodech, produkční práci či doprovodných vokálech k nahrávkám, které každý dělá jako sólová čísla nebo duety. Roku 1970 jim atraktivní zvuk kombinace jejich čtyř hlasů vnukává myšlenku dát dohromady kabaretní číslo Festfolk. Tento první pokus však selhal, ovšem neodradil a tak na jaře 1972 nahráli píseň nazvanou People Need Love, která se ve Švédsku stává středně velkým hitem, jehož následkem vstoupili v roce 1973 do švédského výběru pro hudební soutěž Eurovize s písní Ring Ring. Octnuli se na třetím místě, ale stejnojmenný singl a album boduje na prvních příčkách švédského i světového žebříčku.

Čtveřice se o rok později znovu dostala do soutěže Eurovize, tentokrát s písní Waterloo, která jim zajistila cestu až do finále v anglickém Brightonu. V té době se si dali název ABBA, což je název jedné švédské rybí konzervárny a spojení prvních píseň jmen všech členů.

Soutěž Eurovize se 6. dubna 1974 stala nejslavnějším momentem v historii skupiny, když s písní Waterloo vítězili u mezinárodní poroty. Krátce poté se singl stává číslem jedna v evropských hitparádách a dosahuje dokonce na americkou Top10. Stejně pojmenovávají i své druhé album, Waterloo, které ovšem dosáhlo jen na 145. pozici v žebříčku Billboard 200 a je jako celek je průměrem.

V listopadu 1974 kapela vyrazila na první světové turné zahrnující Dánsko, Západní Německo nebo Rakousko, které bohužel není tak úspěšné jak se očekávalo a některá data zůstávají nevyprodaná. Větší úspěch sklidila druhá polovina turné ve Skandinávii, kde plné sály nechyběly.

Na konci roku 1974 vyšel v Británii singl So Long, který se nedokázal probojovat do žebříčků ani ho nehrálo Radio 1. Až v polovině roku 1975 rádiový éter zlehka obsadila píseň I Do, I Do, I Do, I Do, I Do. Průlom přišel až po vydání alba ABBA, na kterém se objevily písně SOS a Mamma Mia, které si posluchače jednoduše podmanily.

V březnu 1976 přišla kompilace Greatest Hits, která se stala prvním albem kapely, které se dostalo na první pozici v Británii a obsadilo své místo v top50 ve Spojených státech. Krom největších hitů byla vydána úplně nová píseň Fernando.

Čtvrté album kapely, Arrival, se stal bestsellerem v Evropě a Austrálii. Největším hitem z alba se stala Money, Money, Money a Knowing Me, Knowing You. Pravou senzaci, která propukla i v Americe, rozpoutal až singl Dancing Queen.

V lednu 1977 ABBA vyjela na první hlavní turné, z jehož australské části vznikl dokument ABBA: The Movie. V prosinci přišlo album ABBA: The Album se světovými hity The Name of the Game a Take a Chance on Me.

Od roku 1978 přišel ten největší úspěch a titul největší kapely světa. V polovině ledna 1979 se Ulvaeus a Fältskog rozvedli, což vyvolalo spekulace o budoucnosti kapely. Rozvod ovšem hudební kariéry neovlivnil a v dubnu 1979 přišla deska Voulez-Vous nahraná na Floridě. Hlavními singly se staly Chiquitita, "Does Your Mother Know a Voulez-Vous. Následovala ho kompilace Greatest Hits Vol. 2 s novým Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight). V září 1979 kapela rozběhla turné ABBA: The Tour.

V březnu 1980 se kapela vydala do Japonska, kde odehrála šest vystoupením v tokijském Budokanu. V polovině roku vyšel singl The Winner Takes It All, který byl širokou veřejností nepochopen a vykládán jako popisující rozvod. V listopadu vyšla deska Super Trouper, která reflektovala změnu ve stylu kapely a kompilace nazpívaná ve španělském jazyce, Gracias Por La Música.

V lednu 1981 si Ulvaeus vzal Lenu Källersjö a manažer Stig Anderson oslavil 50. narozeniny, což kapela oslavila vydání písní Hovas Vittne. V polovině února 1981 došlo k rozvodu i druhého páru, který se s problémy potýkal roky a vše ukončil Bennyho sňatek s Monou Nörklit.

Finálním albem se stalo The Visitors, s předními singly One of Us a When All Is Said and Done, album ovšem velký komerční úspěch nezaznamenalo.

Na jaře 1982 se mělo začít nahrávat další album, Andersson a Ulvaeus ovšem nebyli spokojení s výsledkem a dema zůstala na poličce. Návrat do studia se uskutečnil v srpnu a vzešlo z něj album The Singles: The First Ten Years.

Po vydání poslední kompilace se členové kapely začali věnovat vlastním projektům a sólo kariérám. Oficiální rozpad kapely potvrzen nebyl. V rozhovorech bylo dokonce oznámeno, že se další album začne nahrávat v přelomu roků 1983 a 1984.

Členové se ale po dlouhé době veřejně sešli až na švédské premiéře filmu Mamma Mia! 4, června 2008, kde Ulvaeus potvrdil, že se kapela už znovu dohromady nedá. "Už se znovu na jevišti neobjevíme. Jednoduše tu není motivace k obnově kapely. Peníze nejsou faktor a byli bychom rádi, aby si nás lidi pamatovali takové, jací jsme byli. Mladí, bujní, plní ambicí a energie. Vzpomínám si, jak Robert Plant řekl, že jsou Led Zeppelin teď cover kapela, protože dělají cover verze vlastních věcí a to myslím uhodilo hřebík na hlavičku."

V květnu 2013 Fältskog uvedla, že by návrat ABBY nevyšel i z důvodu, že uteklo moc let od doby, co skončili a každý má svůj život. Znovu se sešli tedy až 20. ledna 2016 na Mamma Mia! The Party ve Stockholmu.

V říjnu 2016 britský manažer Simon Fuller uvedl, že se členové sejdou při práci na novém digitálně zábavním zážitku. Projekt by měl členy ukazovat v jejich avatarské podobě, které budou založeni na vzhledu jejich turné ze 70. let. V září 2018 byla zveřejněna jména dvou nových singlů, I Still Have Faith in You a Don't Shut Me Down, které vzniky primárně pro televizní speciál ABBA: Thank You for the Music, An All-Star Tribute.

Zpracoval: danielson; DevilDan;
Historie úprav

10.08.2019 - 19:54 DevilDan přidal 109 znaků
10.08.2019 - 19:50 DevilDan přidal 128 znaků
13.11.2009 - 00:00 danielson přidal 6015 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.