Kecárna Playlisty
Obnov stránku
Desktop verze
Horní menu

A ABBA biografie

Biografie

ABBA je švédskou hudební skupinou, zpívající především anglicky, ale také španělsky. Její éra proběhla na přelomu 70. a 80. let. Skupina se skládala z dvou parnerských dvojic. První byla Agnetha Fältskog s Björnem Ulvaeusem, druhou Benny Andersson a Ann-Frid Lyngstad. Právě název skupiny vzniknul z počátečních písmen těchto aktérů. Písně Abby zůstaly dodnes v povědomí posluchačů a v nedávné současnosti se objevily v úspěšném muzikálu Mamma Mia.

Příběh skupiny začíná v červnu 1966, když se Björn Ulvaeus (člen populární folkové skupiny Hootenanny Singers) setkává s Bennym Anderssonem, klávesovým hráčem v největší švédské popové skupině šedesátých let The Hep Stars. Tentýž rok píší svou první společnou píseň a zanedlouho se stávají partnerskými skladateli.

Benny odchází od The Hep Stars, kdežto Hootennany Singers pokračují, ale pouze v nahrávacím studiu. The Hootenanny Singers vydávají své první nahrávky u společnosti Polar Music, kterou vlastní Stig Anderson, pozdější manažer Abby.

Na jaře roku 1969 poznávají Björn a Benny dvě ženy, které se později stávají druhou polovinou Abby a také jejich snoubenkami. Agnetha Fältskog je úspěšnou sólovou zpěvačkou již od vydání svého prvního singlu v roce 1967. Anni-Frid Lyngstad, známá jako Frida, je sice původem Norka, ale brzy se stěhuje do Švédska.

Nejprve spolu všichni spolupracují hudebně - hlavně při tvorbě písní, instrumentálních doprovodech, produkční práci či doprovodných vokálech k nahrávkám, které každý dělá jako sólová čísla nebo duety. Roku 1970 jim atraktivní zvuk kombinace jejich čtyř hlasů vnuknává myšlenku dát dohromady kabaretní číslo Festfolk. Tento první pokus však selhává, ale na jaře 1972 nahrávají píseň nazvanou "People Need Love”, která se ve Švédsku stává středně velkým hitem, jehož následkem vstupují v roce 1973 do švédského výběru pro písňovou soutěž Eurovize s písní "Ring Ring”. Ocitají se na třetím místě, ale stejnojmenný singl a album boduje na prvních příčkách švédského žebříčku a píseň "Ring Rings" e stává hitem i v dalších evropských zemích.

Čtveřice se o rok později znovu dostává do soutěže Eurovize, tentokrát s písní "Waterloo”, která jim zajišťuje cestu až do finále v anglickém Brightonu. V té době se si dávají název Abba, což je také název jedné švédské rybí konzervárny (ta se však jejich pojmenování nebrání).

Soutěž Eurovize se 6. dubna 1974 stává nejslavnějším momentem v historii skupiny ABBA, když s písní „Waterloo” vítězí u mezinárodní poroty.

Krátce poté se „Waterloo” stává "číslem jedna" v evropských hitparádách a dosahuje dokonce na americkou Top Ten. Také stejnojmenné album Waterloo je obrovským hitem i ve Švédsku. Dalším velkým hitem, který přichází až 18 měsíců po Eurovizi, ale startuje tak jejich vzestup, je píseň „SOS“, vycházející z jejich třetího alba nazvaného jednoduše ABBA (rok 1975). Píseň "Mamma Mia" dosahuje 1. místa v lednu 1976 a sesazuje tak "Bohemian Rhapsody" skupiny Queen (ta se do té doby drží na 1. místě neuvěřitelných 9 týdnů). O pár měsíců později přichází další úspěšná písnička "Fernando" a album Greatest Hits, které se drží mezi 40 nejlepšími alby více než 250 týdnů a z toho 11 týdnů na první pozici, čímž se album stává nejlépe prodávanou kompilací 70. let. Abbu provázejí další a další úspěchy - např. s písní "Dancing Queen".

V roce 1977 vyjíždí skupina na turné do Austrálie, kde si zároveň zahraje ve filmu Abba – The Movie.

Pomalu však přichází daň za úspěch a koncem 70. let narušují Abbu osobní vztahy neboť v prosinci 1978 Agnetha a Björn žádají o rozvod a to přestože se v tutéž dobu Frida a Benny berou! Spekulace o možném rozpadu ukončuje ABBA novým albem a obřím turné v roce 1979. Ačkoliv prvního místa od té doby nedosahují, veškeré jejich hity jsou úspěšné (TOP 5).

V dubnu 1980 se vracejí na nejlepší pozici s písní "The Winner Takes It All", o níž se říká, že je autobiografická a skupina to nepopírá. Posledním nejlepším hitem je "Super Trouper" z listopadu téhož roku; písň zůstává na 1. pozici tři týdny.

O rok později dostává image dvou šťastných párů po prvním rozvodu poslední ránu, když se i druhý pár Benny a Frida rozvádějí. Plánované turné se již nekoná, ale koncem roku vydává kapela svou osmou desku The Visitors, která přináší pouze jeden TOP5 hit "One Of Us" a další singly již nejsou úspěšné.

V roce 1982 skupina slaví 10 let svého trvání. V květnu začíná nahrávat další album. Na konci srpna je však po vytvoření 6 nových písní nahrávání alba přerušeno z důvodu vyčerpání energie a kapela následně ohlašuje časově nezpecifikovanou přestávku. Argumentuje tím, že až bude chtít, dá se kdykoliv dohromady. Tato pauza však trvá dodnes.

Zájem o akupinu Abba nastává opět v roce 1992 a to díky britskému duu Erasure a jejich EP ABBA-Esque, které se drží na prvních místech hitparád. Tento hold Abbě budí nebývalý zájem o její originální nahrávky, což vede k vydání multiplatinového alba ABBA Gold a roku 1993 také More ABBA Gold. Od té doby vycházejí další kompilace nejúspěšnějších skladeb, z nichž ta nejobsáhlejší Thank You For The Music (4 CD) obsahuje i velké množství raritního materiálu.

Na počátku 21. století se slovo Abba začíná znovu skloňovat. V létě 2008 má totiž premiéru filmový přepis úspěšného muzikálu Mamma Mia, obsahující největší hity skupiny, s Meryl Streepovou v hlavní roli. Muzikál se hraje po celém světě od roku 1999. Také zpěvačka Maddona má co dočinění s Abbou, když přichází s hitem "Hung Up", postaveným na úryvcích z písně "Gimme! Gimme! Gimme!"

ABBA je spolu s kapelami Red Hot Chilli Peppers, Genesis, Kiss a dalšími nominována na americkou Rokenrolovou síň slávy 2010.

Biografii zpracoval Daniel Fiala

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.