Biografie

Pink je pseudonym americké popové a R'n'B zpěvačky, jejíž skutečné jméno je Alecia Beth Moore. Za svoji dosavadní kariéru vydala pět studiových alb a tři koncertní DVD. Je dvojnásobnou držitelkou Grammy, má pět ocenění MTV Video Music Awards a věnuje se i produkování skladeb a herectví (Charlieho Andílci 2).

Pink se rodí 8. září roku 1979 v Doleystown v Pensylvanii (USA). Vyrůstá ve Philadelphii, otec hraje na kytaru písně od Roberta Dylana a Dona McLeana, což je dobrou inspirací pro začátek hudební kariéry Pink. Ta si zamilovává hudba a pokud jen nemusí mluvit, raději zpívá...

Již jako náctiletá začíná Pink psát texty písní, aby dala průchod svým pocitům. Její matka o tom říká: "Její počáteční texty byly velmi zkoumavé. Některé byly velmi temné, hluboké, téměř znepokojující."

Ve čtrnácti letech skládá svou první píseň. Psaním písní vyjadřuje své pocity, které získala během svého dětství a dospívání. Každý pátek večer navštěvuje klub Fever, kde zažívá svých 5 minut slávy. Když ji však některé vystoupení nevychází, využívá této negativní zkušenosti ve prospěch své ctižádosti.

Jeden pátek se v klubu objevuje obchodní zástupce z MCA Records, který hledá někoho, aby zaplnil místo v nové R'n'B kapele. Písně Pink se mu líbí a žádá ji, aby se zúčastnila konkurzu do skupiny Basic Instinct. Pink má pocit, že do skupiny nezapadá, ale i přesto v ní přechodnou dobu působí. Další skupina, kde se Pink objevuje, je Choice. V žádné skupině však nezapadá a nejlépe se cítí jako sólová zpěvačka. Jednoho dne Pink oslovuje Darryl Simmons, zda by pro něj něco nenapsala. Pink souhlasí a tím opravdu startuje svoji sólovou kariéru.

Podle Pink na ni měli největší vliv umělci jako Mary J. Blige, Bob Marley, 2Pac nebo Janis Joplin.

Debutové album Can't Take Me Home Pink vydává na jaře 2000. Album se stává oblíbené a první singl "There You Go"se ihned po uvedení dostává do TOP 40 nejhranějších singů USA. Další singl "Most Girls" slaví stejný úsěch.

Druhým albem, které vychází v roce 2001, je M!ssundaztood. Z něj pochází velký hit "Get the party started", za který Pink dostává Grammy.

Třetím albem (polovina roku 2003) je Try This; album, které se příliš nechytá a to zřejmě právě proto, že je rockovější.

O dva roky později přichází na svět I'm Not Dead. Z alba pochází úspěšný singl "Stupid Girls", reflektující namyšlené fifleny typu Paris Hilton. Další úspěšné hity z alba jsou "Who knew" nebo "Nobody knows." Pink absolvuje své druhé velké turné po Evropě, přičemž se podruhé objevuje v Praze. Poté následuje turné s Justinem Timerlakem a turné po Austrálii.

Po všech těch turné natáčí Pink dva videoklipy - "Leave Me Alone (I'm Lonely)" a provokující Dear Mr. President. Druhý z nich je písní, která kritizuje prezidenta George Bushe a proto je v amerických rádiích zakázána.

V dubnu 2007 Pink vydává DVD Live from Wembley.

O rok později (27. října 2008) v pořadí páté album, nesoucí název Fanhouse a prvním singlem je skladba "So What".

Na rok 2009 má Pink naplánované obrovské turné po celém světě, přičemž se objeví 19. listopadu i v pražské O2 Aréně.

Biografii zpracoval Daniel Fiala

Diskografie

Nejúspěšnější hity


Přihlášení

Registrovat se
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.